10 Ağustos 2022 / 02:14

SARS COV-2’Yİ BİR DAKİKADA İNAKTİVE EDİYOR

Okumalısınız

Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’nde Ortopedi Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Ahmet Ümit Sabancı’nın geliştirdiği nanoteknolojik solüsyonların Covid-19 Hastalığının nedeni olan SARS Cov-2 virüsünü 1 dakikada yok ettiği tespit edildi. Bursa Uludağ Üniversitesi’nde (BUÜ) anti mikrobiyal etkinlik analizleri yapılan solüsyonlar sprey olarak kullanıma sunuldu.

Op. Dr. Ahmet Ümit Sabancı’nın projesi, BUÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cüneyt Özakın, Tibbi Genetik ve Translasyonel Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Şehime Gülsün Temel ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Atıl Bişgin’in bilimsel katkıları ile geliştirilerek sprey ürün haline getirildi. Geoxyn adı ile eczanelerde satılmaya başlayan ürün, ilk etapta gıda takviyesi grubundan ruhsatlandırıldı. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbı Cihazlar Kurumu tarafından tıbbi cihaz statüsünde burun spreyi kayda alınırken, ağız spreyinin ruhsatlama aşaması devam ediyor. 

Yaklaşık 3 yıldır proje üzerinde çalıştığını söyleyen Op. Dr. Ahmet Ümit Sabancı, solüsyon geliştirme çalışmasını eklem içi  ve yara iyileşmesi uygulamaları ve antimikrobiyal etkileri için başlattıklarını, ancak SARS Cov-2’nin  Covid19 pandemisi yapması ile birlikte çalışmaları hızlıca bu alana kaydırdıklarını açıkladı.

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

MUDANYA KIYILARININ “MAVİ SİT” İLAN EDİLSİN

Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve geleceği, Mudanya Deniz Çalıştayı’nda konuşuldu. Çalıştayda, Marmara’nın COP26 İklim Zirvesi’nde benimsenen ilkeler doğrultusunda...
- Reklamlar -spot_img

Diğer Haberler

- Advertisement -spot_img