22 Eylül 2021 / 03:01

PROF.DR.TARHAN:”ARTIK HERKES ÇEVRENİN ÖNEMİNİN FARKINDA OLMALI”

Okumalısınız

Dünya çapında etkileri devam eden koronavirüs krizinin insanlığa önemli mesajlar verdiğini belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, pandeminin küresel eğilimleri değiştirdiğine dikkat çekti.

Yaşanan krizde insanoğlunun doğaya hoyrat davranmasının payının büyük olduğunu kaydeden Tarhan, bundan sonra herkesin çevreyi düşünmesi gerektiğini söyledi. “Artık herkes çevreci olmalı” diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Dünyadaki küresel kirlenmeyi, iklim değişikliklerini herkes ciddiye almak zorunda. Küresel normalleri değiştirmezsek insanlık suçunu işlemiş oluruz” diye konuştu. 

Duygusal değil, fiziksel mesafe olmalı

Pandemiyle mücadele ederken önlemlere ve uyarılara mutlaka uyulması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Virüse karşı en önemli konu kesinlikle maske. Sosyal temas olmasın derken sosyal mesafe kavramı yanlış anlaşıldı. Sosyal mesafe gibi değil psikolojik mesafe gibi anlaşıldı. İnsanlar birbirinden uzaklaştı. Biz duygusal mesafemizi psikolojik mesafemizi koruyarak sosyal ve fiziksel mesafeyi uzak tutabiliriz. Onun için yakınlarımızı aramamamız gerekmiyor. Dijital ortamda da olsa arayabiliriz, telefonla arayabiliriz, Aile büyüklerinin hatırını sorabiliriz. Bu süreç, çocuklarımızla ilgilenmeye engel değil. Onlara güzel bir söz söylemeye, sevgi dolu bir bakışa engel değil” dedi.

Eskisi gibi hoyrat yaşamayacağız

Pandemiyle mücadele ederken üç noktaya dikkat etmenin korku ve kaygıyı azaltacağını ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Birincisi ümitsizliğin olmaması, ikincisi fiziksel mesafeyi korusak bile psikolojik teması arttırmak. Üçüncüsü de klasik önlemlere devam etmek. Önlemlere dikkat eden birinin korkmasına gerek yok. Stres var korku yok diyoruz. Kontrol edilebilen stres faydalıdır. Stresi kontrol edeceğiz ama eskiye göre yaşam sitilimizi değiştireceğiz. Eskisi gibi hoyratça yaşayamayacağız, haz ve hız peşinde koşamayacağız, yaşam stilimizi değiştireceğiz. Eğlence odaklı yaşam felsefesi olanlar şu anda büyük risk altındalar” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

Yangın Bölgesine Akademik Destek

Bodrum Belediyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Bodrum’daki yangın bölgelerde inceleme yaptı. Yanan bölgelerin rehabilitasyon çalışmalarında önemli rol oynayacak...
- Reklamlar -spot_img

Diğer Haberler

- Advertisement -spot_img