13 Mayıs 2022 / 18:22

NEDEN AYRIŞIYORUZ?

Okumalısınız

CHP Mudanya İlçe Başkanı Ömer Aydın yaptığı yazılı açıklamada “Neden ayrışıyoruz?” sorusunu gündeme taşıdı.

“Türk Milleti,  kendisine rehberlik etmiş olan önderlerini unutturarak, milli ve manevi  değerlerini ayrıştırarak değil;  birleştirerek millet olmuştur.” diyen CHP Mudanya İlçe Başkanı Aydın yaptığı açıklama şu satırlara yer verdi:

“Türk Milleti,  kendisine rehberlik etmiş olan önderlerini unutturarak, milli ve manevi  değerlerini ayrıştırarak değil;  birleştirerek millet olmuştur.  Aynı  coğrafyada  yaşamak, aynı inancı paylaşmak, diğer inançlara saygılı olmak  ve nihayeti  aynı tarihe sahip olmak, insanlar arasındaki  ortak yaşam kurallarını güçlendirir. Türk milletine düşmanlık besleyenler, bu nedenle birleştirmeyi , bütünleştirmeyi değil , ayırmayı ayrıştırmayı tarihi bir strateji olarak kullanmışlardır. Tarih boyunca ayrıştırmalar, farklılaştırmalar ve ötekileştirmeler hep parçalanma,  bölünme  ve küçülme ile sonuçlanmıştır. Muktedirler şimdi yeniden bir ayrıştırma çabası içerisine girmişlerdir.

Adalet ve Kalkınma Partisinin  2002 yılında iktidar   olduktan sonra, 19 yıldır Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü,  unutturmaya,  Türkiye Cumhuriyeti  rejiminde yapılmaya çalışıldığı değişikliklerle de milletimizi ayrışmaya çalışılmaktadır. Bu durum ülkemiz için felaket demektir.  Son yıllarda  bilinçli bir şekilde uygulanan politikalarla, “ATATÜRK “ adı  silinmeye çalışılmaktadır.Özellikle büyükşehirlerde stat yenileme bahanesiyle  Eskişehir, Antalya, Afyon, Konya, Bursa,  Sakarya, Antakya, Kayseri, Rize  ve  Giresun  İllerimiz de bulunan 10 adet stadyumdan    “ATATÜRK “ adı kaldırılıp bu statlar  başka adlarla sportif faaliyetlere açılmıştır. .

1-Bursa Atatürk Stadı – Timsah Arena

2-Antalya Atatürk Stadı- Antalya Arena

3-Afyon Atatürk Stadı – Afyon Arena

4-Eskişehir Atatürk Stadı –Es Es Arena

5-Antakya Atatürk  Stadı – Hatay Stadı

6-Konya Atatürk Stadı – Torku Arena

7-Sakarya Atatürk Stadı –Sakarya Arena

8-Kayseri Atatürk Stadı – Kadir Has Stadı

9-Rize Atatürk Stadı – Yeni Rize Şehir Stadı

10 Giresun Atatürk stadı – Çotanak Spor Kompleksi

 Beşiktaş İnönü Stadı – Vodafon  Arena,  Kocaeli  İsmet paşa Stadı  ise Kocaeli Stadyumu, olarak isimler verildi.

Yıllardır faaliyette olan İstanbul Atatürk Hava Limanın Serbest Bölgesinin adı,      (Cumhurbaşkanlığının  2117  Sayılı  Kararnamesi ile )  “İstanbul  İhtisas Serbest Bölgesi “ olarak değiştirilmiştir.

İsim silme çalışmaları, Atatürk’le sınırlı kalmadı.  Cumhuriyet Devrimcilerinin adları da okullardan kaldırıldı.

1-Konya,   Meraşal Mustafa Kemal Ortaokulu – Hamidiye İmam Hatip Ortaokulu

2-Konya,  Mustafa Necati İlkokulu – Cemil Meriç İlkokulu

3-Konya, İsmail Hakkı Tonguç İmam Hatip ortaokulu – Erdem Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu

4-Konya, 23 Nisan Egemenlik Ortaokulu –Karatay Belediyesi  İmam Hatip Ortaokulu olarak değiştirildi.

Danıştay’ ın 10. Dairesi tarafından alınan kararla birlikte  “Atatürk Kabartması”,  Devlet Nişanı, Cumhuriyet  Nişanı, Liyakat Nişanı Madalyalarından kaldırıldı.  Danıştay  İdari Dava Daireleri Kurulu’ da   11’e karşı 4 oyla  alınan kararla   Andımızın  ilk okullarda okutulması kaldırıldı.   İl ve ilçelerimizde yazılı bulunan“ Ne Mutlu Türküm Diyene “ tabelalarının bir kısmı da ne yazık ki kaldırılmıştır.

Yaz boz tahtasına dönen Milli Eğitimde ise, ilk,orta ve lise müfredatlarından “Atatürkçülük “  ve “ Kemalizm”  kavramları sosyal bilimler derslerinin müfredatında tamamen çıkartılmıştır. Bu talep  ise Eğitim Bir Sen  Sendikasından geldi.  Eğitin Bir Sendikasının bu talebi,  acaba 82 milyonun  da talebidir  anlamına mı geliyordu.  Onuncu  Yıl Marşını duyunca sinirlenenler, İzmir Marşını duyunca  salonu terk  edenler, İstiklal Marşında ayağa kalkmayanlar,  kendilerine verilen görevleri mi yerinene  getiriyorlardı.

Tarih boyunca  insanlık adına, kahramanlıklarıyla, buluş ve icatlarıyla, iz bırakan birçok ünlü isimler var.  Bu isimlerden en derin iz bırakanlardan biri de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.  Öyle birkaç yerden “ATATÜRK” ismini kaldırmakla bu  İZ  asla kapatılamaz. Çünkü , Atatürk’ün  vicdanlardaki yeri çok büyük ve ölümsüzdür.”

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

MUDANYA KIYILARININ “MAVİ SİT” İLAN EDİLSİN

Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve geleceği, Mudanya Deniz Çalıştayı’nda konuşuldu. Çalıştayda, Marmara’nın COP26 İklim Zirvesi’nde benimsenen ilkeler doğrultusunda...
- Reklamlar -spot_img

Diğer Haberler

- Advertisement -spot_img