24 Eylül 2021 / 14:39

NAZIM HİKMET MEMLEKET, MEMLEKET NAZIM HİKMET

Okumalısınız

Türk şiirinin evrensel ismi Nazım Hikmet Ran, vefatının 58’inci yıl dönümünde Mudanya Mütareke Meydanı’nda Mudanya Belediyesi ve Mudanya Kent Konseyi tarafından düzenlenen çok özel bir törenle anıldı.

Nazım Hikmet için şiirler okunurken tiyatral gösteri duygusal anlar yaşattı. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’da Nazım Hikmet’in bir şiirini okurken duygulandı.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz şunları söyledi: “Nazım Hikmet insan sevgisiyle dopdolu dopdolu bir insan. Ne insanlara kıymışız, ne insanlara ne acılar yaşatmışız bu ülkede bu topraklarda ve hala yaşamaya devam ediyoruz. İnşallah ilk sandığa kadar o ilk sandıkta bu ülke hak ettiği şekilde yönetilmeye, insanca yaşanacak bir Türkiye özlemiyle hep birlikte o günlere kavuşacağız buna inanıyorum. Gördüğünüz gibi 780 bin metrekarelik vatan toprağını bu vatan topraklarını bize vatan olarak emanet etmek için canlarını veren kanlarını döken o binlerce şehidimiz gazimiz ve tabii ki Mustafa Kemal’imize uzatılan o sözleri söylenen o sözleri görüyoruz. Cumhuriyetin kurulduğu kent Mudanya’dan barışın ve kardeşliğin başkenti Mudanya’dan mütareke kenti Mudanya’dan Mütareke Meydanından sesleniyoruz bilsinler ki Mustafa Kemal’e ve silah arkadaşlarına uzanan o diller, o sözler bir gün sandığa gömülecek ve bu ülke insanca yaşanacak bir ülke olacak. Bunu böyle bilsinler. Onları buradan bütün Mudanyalı hemşehrilerim adına bir kez daha lanetliyorum. O diller susacak insanlık konuşacak.”

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise: “Umudun ve direnişin şairi, büyük usta Nazım Hikmet’i aramızdan ayrılışının yıl dönümünde Mütareke Meydanı’ndaki etkinlikle andık.

Mudanya Kent Konseyi ile birlikte düzenlediğimiz etkinlikte Güney Özkılınç da Nazım’ın Bursa Yılları kitabını imzaladı. Şiirler, şarkılar ve tiyatral gösteri ile andığımız Nazım Hikmet etkinliğinde görev alan ve emek veren herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

Yangın Bölgesine Akademik Destek

Bodrum Belediyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Bodrum’daki yangın bölgelerde inceleme yaptı. Yanan bölgelerin rehabilitasyon çalışmalarında önemli rol oynayacak...
- Reklamlar -spot_img

Diğer Haberler

- Advertisement -spot_img