12 Ağustos 2022 / 01:29

İLÇE BAŞKANI ÖMER AYDIN’DAN ANLAMLI PAYLAŞIM

Okumalısınız

CHP Mudanya İlçe Başkanı Ömer Aydın 19 Mayıs ile ilgili yaptığı anlamlı paylaşım ile dikkat çekti. Çok önemli anekdotlara dikkat çeken Aydın Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum tarihinin neden 19 Mayıs olduğunu detaylarıyla anlattı.

CHP Mudanya İlçe Başkanı Ömer Aydın milli bayramlarda yaptığı anlamlı paylaşımlar ile dikkat çekiyor. Ömer Aydın son olarak 19 Mayıs ile ilgili bir yazı kaleme alarak soyal medya hesabından da paylaştı. Aydın’ın paylaşımında şu satırlar yer aldı:

“19 MAYIS 1919

Birinci Dünya savaşi sonrası Osmanlı Devleti üç kıtada bulunan topraklarını kaybetmiş, imzalanan Mondros Mütareke’siyle de Anadolu toprakları ittifak devletler tarafından paylaşılmış, paylaşılan Anadolu toprakları işgal edilmeye başlanmıştı.

Elde kalan ordunun silahları alınmış, yeni savaştan çıkan ordu yorgun, halk bezgin bir durumda iken, 19 Mayıs 1919, Türk Ulusunun yeniden uyandığı, emperyalizme başkaldırdığı, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya istiklal, ya ölüm” parolasıyla, ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararının yaşama geçirildiği gündür.

19 Mayıs 1919 da Samsun’da yakılan kurtuluş ve kuruluş meşalesi, bu topraklarda sonsuza kadar yanmaya devam edecektir.

10.11.1936 tarihinde İngiltere Kralı Vlll. Edward Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum gününü kutlamak ve bu sebeple Atatürk’e samimi duygularını içeren bir telgıraf çekmeyi amaçlar. İngiltere Maslahatgüzarı Mösyö Morgan, İngiltere Hariciye Vekili Yardımcımız Büyükelçi Ali Fuat Türkgeldi Bey’e Atatürkü’ün doğun gününü sorar. Ancak Gazi Mustafa Kemal’ın doğum günü kimse tarafindan bilinmemektedir.

Londra’da net bir bilgi sağlanamayınca, Ankara’da Atatürk’ün karşısına çikarak şu soru yöneltilir. Efendim dostunuz Vlll. Edwart doğum gününüzü sormaktadır. Özel bir tebrik göndermek ister. Ne arz edelim, ne buyurursunuz? Atatürk bu soruya biraz düşündükten sonra, 19 Mayıs olarak cevap verir. Gazi Paşa’nın huzurunda bulunan Hasan Rıza Soyak ve Afet İnan Hanimefendi, dikkatle dinledikleri sözcüklerden sonra, doğum gününün sorulduğu belgenin üzerine aynen şoyle yazılır: Reis-i Cumhur Atatürk 19 Mayıs 1881 tarihinde doğmuş olduklarını arz ederim.

19 Mayıs, Türk Ulusu için milli mucadelenin başlama günü olması nedeniyle, Atatürk kendi doğum günü olarak bu tarihi seçmiştir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun

Ömer AYDIN
CHP Mudanya İlçe Başkanı”

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

MUDANYA KIYILARININ “MAVİ SİT” İLAN EDİLSİN

Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve geleceği, Mudanya Deniz Çalıştayı’nda konuşuldu. Çalıştayda, Marmara’nın COP26 İklim Zirvesi’nde benimsenen ilkeler doğrultusunda...
- Reklamlar -spot_img

Diğer Haberler

- Advertisement -spot_img