09 Ağustos 2022 / 20:37

Gıda alım gücü temel öncelik haline geldi

Okumalısınız

Avrupa’nın önde gelen gıda inovasyonu girişimi olan EIT Food, 10 Avrupa ülkesinde 5.000 tüketicinin katıldığı çalışmada, pandemi dönemindeki sokağa çıkma yasağının gıda satın alımı ve tüketimi üzerinde derin bir etkisi olduğunu ortaya koydu.

Sabri Ülker Vakfı’nın tercümesini yaptığı çalışmaya göre, tüketicilerin neredeyse yarısı (%49) pandeminin bir sonucu olarak sağlıklarını korumanın daha önemli olduğunu belirtirken, üçte biri (%35) daha fazla yerel ürün satın aldığını söyledi ve neredeyse 10 kişiden dokuzu (%87) gelecekte de böyle yapmaya devam edeceğini belirtti. Tüketicilerin üçte birinden fazlası (%34) gelirlerinin bir kısmını veya tamamını kaybederken; yarıdan fazlası (%55) her ay geçim sıkıntısı çektiğini söyledi.

Rapora göre pandemi döneminde en büyük davranış değişikliği alışveriş yapma şeklinde yaşandı. Tüketicilerin yaklaşık yarısı (%45) online alışverişte, toptan alımlarda (%47) ve dikkatle planlanmış alışverişlerde (%45) artış olduğunu belirtti.

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

MUDANYA KIYILARININ “MAVİ SİT” İLAN EDİLSİN

Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve geleceği, Mudanya Deniz Çalıştayı’nda konuşuldu. Çalıştayda, Marmara’nın COP26 İklim Zirvesi’nde benimsenen ilkeler doğrultusunda...
- Reklamlar -spot_img

Diğer Haberler

- Advertisement -spot_img