10 Ağustos 2022 / 04:38

GEZEGENDEKİ SU SANILDIĞI KADAR ÇOK DEĞİL!

Okumalısınız

Dünya yüzeyinin yaklaşık %71’i suyla kaplı… Buna rağmen içme suyu kaynağımız sanıldığı kadar çok değil.

Dünya’da yaşamın var olmasının temel sebebi olan su, Su Çevrimi yoluyla sürekli hareket ediyor. Okyanuslar, atmosfer ve toprak arasında sonsuz bir çevrim içinde akıyor su. Su, türleri ekosistemlerle, nehirleri göllerle, dağları denizlerle, insanları gezegendeki tüm sistemlerle birleştiriyor. Yaşamlarımız su çevrimine bağlı.

Gezegendeki suyun toplam miktarı sabit, azalmıyor veya artmıyor.

Gezegendeki suyun yaklaşık %97,5’u tuzlu sudan oluşuyor. İçme suyu yalnızca %2,5 oranında. Düşük orandaki bu içme suyunun %79’u buzullarda, %20’si ise yeraltında gizli. İhtiyaçlarımızı karşılamak için kolayca ulaşabildiğimiz kısım ise toplam içme suyunun ancak %1’i kadar. Bu kısım yağışlarla yenileniyor.

Suyu kullanırken sürekli kirletiyoruz. Kirlenen suyu geri kazanmadığımızda, bu suyun çoğu geçtiği alanları kirleterek okyanuslarda son buluyor. Toplam su miktarı değil belki, içilebilir su miktarı böyle azalıyor. Su kıtlığı başlıyor.

Su kıtlığı insanlığın %40’ından fazlasını etkiliyor. Her geçen gün daha fazla ülke su stresi yaşamaya başlıyor. 2050’ye gelindiğinde dünyadaki insanların en az dörtte birinin tekrarlayan su yoksunluğuna maruz kalacağı tahmin ediliyor.

Suyu korumak, yalnızca ihtiyacımız olduğu kadar kullanmak demek.

Suyu korumak, gelecek nesillere tuzlu su değil içme suyu bırakabilmek demek.

Suyu korumak, onu temiz tutmak demek; suyu temiz tutarken çevreyi de korumak demek.

Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 6 (SKA 6), temiz su ve sanitasyonu anlatıyor.

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

MUDANYA KIYILARININ “MAVİ SİT” İLAN EDİLSİN

Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve geleceği, Mudanya Deniz Çalıştayı’nda konuşuldu. Çalıştayda, Marmara’nın COP26 İklim Zirvesi’nde benimsenen ilkeler doğrultusunda...
- Reklamlar -spot_img

Diğer Haberler

- Advertisement -spot_img