12 Ağustos 2022 / 02:34

EVDE VERİMLİ ÇALIŞMANIN İPUÇLARI

Okumalısınız

Geçmişte, uzaktan çalışma birçok ofis çalışanı için rüya gibi bir iş senaryosuydu. Normal bir tam zamanlı işten uzaktan çalışmaya geçmek için attığınız ilk adım zordur. Biz, toplum olarak, belirlenen bir işyerinde genellikle 9-5 arasında çalışmanın normuna alıştık. Başlangıçta ofis çalışma ortamından uzaktan çalışma stiline geçiş dönemi ve yönetilmesi zor olabilir ve alışmak zaman alabilir. İster kendi seçiminizle ister bir gereklilikten doğsun, evden çalışmanın çeşitli avantajları var. İşe gidip gelirken yolda zaman kaybetmemek gibi. Diğer taraftan, kendinizi evde çalışırken motive etmeniz ve bir ofis ortamında olabileceğiniz kadar verimli çalışmanız tamamen size bağlı.

Uzaktan çalışan herkes, ne zaman çalışacağını, nerede çalışacağını ve iş ile kişisel yaşam arasında nasıl sınır oluşturacağını bulmalıdır. Sizde uzaktan çalışma döneminizde evden çalışmaya devam edecekseniz, Evden çalışırken de sorumluluklarınızı yerine getirebilmek, ekip arkadaşlarınızla işbirliği içinde çalışabilmek ve verimliliği sürdürmek için yazımızı okumaya devam edin.

Evden çalışmanın yaygınlaştığı ve home-office kavramının giderek benimsendiği bu günlerde daha üretken olmanın önemi de gittikçe artıyor. Evde çalışma yaparken verimli olabilmek ve zaman yönetimi yapabilmek en önemli konudur. Evden çalışma, rahat olduğu kadar evde dikkatinizi dağıtan ve sizi işten uzaklaştıran birçok etken olabilir. Bu konuda yapacağınız bazı şeyler, alacağınız önlemler, uygulayacağınız kurallar zaman kaybınızı ve boşa vakit geçirmenizi engelleyebilir. Bu konuda size yardımcı olacağını düşündüğümüz ipuçlarına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Evden Çalışmak için ipuçları

Bu noktaya kadar evden çalışmanın bazı artılarını ve eksilerini ele aldık. Şimdi önemli kısım geliyor. Evden çalışırken daha üretken olmanıza yardımcı olacak ipuçları.

Temiz, Düzenli ve Rahat Bir Çalışma Alanına Sahip Olun

Araştırmalar, verimliliğinizin doğrudan çevrenizle ilgili olduğunu bulmuştur. Çalışmanızı tamamlamanız için temiz bir masaya veya odaya sahip olmak sadece işiniz için ihtiyacınız olan belgeleri, eşyaları veya herhangi bir şeyi daha kısa sürede bulmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda alanı daha keyifli bir deneyim haline getirmenize de yardımcı olur. Maksimum verimlilik için çalıştığınız yerde gerçekten rahat ve konforlu olmalısınız. Şimdi bu, orada bir yatak kurmanız gerektiği anlamına gelmiyor, burada bir denge olmasına rağmen fiziksel rahatlamadan değil, zihinsel ve duygusal rahatlamadan bahsediyorum.

Ayrıca, çalışma alanınızın doğal ışık almasını sağlamanın önemli olduğunu da eklemek istiyorum. Bu, odaklanmanıza ve dikkat sürenize uzatmak için yardımcı olacaktır.

Çalıştığınız yer çok fazla zaman harcamanız gereken yer olduğundan, doğru ekipmana yatırım yapmaya değer. Rahat ergonomik koltuk, ağrıyan bel bölgeniz yerine işinize konsantre olmanızı sağlar. Ekranınız göz hizasında, sırtınız düz ve destekli olmalı ve ayaklarınız yere düz olmalıdır. 

Eve çalıştığınız alanın rahat, modern ve verimli olması gerekir. Kesinlikle gerekli olandan fazlasını saklamayın.

Bir Rutin Oluşturun

İlk birkaç gün, evde çalışmak veevde olmanı nedeni ile ufak tefek üzerinize düşen ev işlerini halletmek arasında bir denge bulmaya çalışmak için harcanabilir. Özellikle çocuklar bütün gün evdeyken, Gün içinde belirli saatlerde ne yapmanız gerektiğine daha kolay uyum sağlamanız için mutlaka önceden hazırlanmış bir günlük plan oluşturun.

İş / Yaşam döngünüze dikkat edin.

Evden çalışmak heyecan vericidir. Bununla birlikte, çalışma hayatınızla eviniz arasında hiçbir ayrım olmadığından, beklenenden daha uzun saatler boyunca çalışmaya yakalanabilirsiniz.

İş ve yaşam arasında sağlıklı bir denge kurmaya çalışın. Çalışma saatlerinin olmamasıyla ilgili yanlış bir şey yoktur ancak tehlike akşamları ve hafta sonları çalışabilmenizdir. Bu bir alışkanlığa dönüşebilir ve fark etmeden önce hayatınızın her gününü böyle çalışarak geçirebilirsiniz. Bunun olmasını kimse istemez. Özellikle hayatınızı paylaştığınız yakınlarınız bundan nefret edebilirler.

Günlük / Haftalık Yapılacaklar Listeleri Oluşturun

Yapmanız gereken görevlerin bir listesine sahip olmak, yolunuza devam etmenize gerçekten yardımcı olabilir. İster fiziksel bir günlük planlayıcı, ister çevrimiçi bir araç, hatta sadece takviminizi kullanın, belirli görevleri yapmak için zamanında planlama yapmak, odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Alanınızdaki İnsanlarla Temel Kurallar Belirleyin

Ofiste çalıştığınızda muhtemelen aileniz sorularıyla sizi sürekli rahatsız edemeyecektir fakat evde çalıştığınızda bu durum sık sık gerçekleşebilir. Eğer çalışırken evde tek değilseniz, aileniz ile birlikte çalışmak durumunda kalıyorsanız, ailenize durumu belirtmek sizin için iyi olacaktır. Çalışmalarınızın ortasında sürekli bölünmek istemiyorsanız, arkadaşlarınıza ve ailenize ofiste çalışmıyor oluşunuzun müsait olduğunuz anlamına gelmediğini doğru cümlelerle izah edin.

Ofisteyken Olduğu Gibi Mola Verin

Nerede çalıştığınız önemli değil, düzenli molalar vermek her zaman önemlidir. Bu, dışarıya bakmak, evin etrafında yürümek, 15 dakikalık bir mola vermek anlamına gelebilir. Bu ayrıca, çalışırken öğle yemeğinizi masanızda yememeniz gerektiği anlamına gelir. Kısa molalar vererek, çalıştığınız zamanın daha verimli hale geldiğini göreceksiniz.

İş ile İlgili İletişiminizi Koruyun

Bir ofiste çalışıyor olmanın en iyi tarafı, işbirliği ve sosyalleşme potansiyelidir. Evden çalıştığınız zaman bunu kaybetmemeye dikkat edin. E-posta, telefon, Skype veya hatta birebir görüşerek haftada en az birkaç kez belli zamanlar içinde iş alanınızdan arkadaşlarınızla vakit geçirmeye çalışın. İşinizle alakalı olan konferanslara, etkinliklere gitmeye özen gösterin. Buralarda yeni insanlarla tanışarak iş çevrenizi genişletin. Kariyeriniz ve yeni iş fırsatları için bu adım önemlidir. Bunu çok fazla aşırıya kaçmadan, gereksiz zaman harcamadan yapmalısınız.

İş ile İlgili Olmayan Bildirimleri Kapatın

Telefonunuzda veya bilgisayarınızda, mesai saatleri dışında işle ilgili olmayan bildirimleri kapatmak önemlidir. Buna sosyal medya ve metin bildirimleri de dâhildir. Gerekirse tüm hesaplarınızdan çalışma saatleri içinde çıkış yapın.

Doğru beslenin, Abur Cuburdan Kaçının ve Sağlıklı Yiyecekler Tüketin

Yediğimiz yiyecekler, beyin gücümüzü artırması ve işte ne kadar üretken olduğumuzu etkilemesi anlamında son derece önemlidir.

Bir meyve ve fındık çubuğuna karşı bir çikolata yediğinizi düşünün. Sizce öğleden sonranızı güçlü bitirmek için gerekli enerjiyi verecek mi? Abur cubur sadece kilonuzu etkilemez. Ayrıca üretkenlik ve enerji çöküşüne neden olur. Evde verimli bir çalışma günü geçirmek istiyorsanız vücudunuza yakıt almak için sağlıklı atıştırmalıkları yanınızda tutun.

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

MUDANYA KIYILARININ “MAVİ SİT” İLAN EDİLSİN

Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve geleceği, Mudanya Deniz Çalıştayı’nda konuşuldu. Çalıştayda, Marmara’nın COP26 İklim Zirvesi’nde benimsenen ilkeler doğrultusunda...
- Reklamlar -spot_img

Diğer Haberler

- Advertisement -spot_img