15 Mayıs 2022 / 06:45

ERKAN AYDIN’DAN ORMAN YANGINLARI İÇİN KANUN TEKLİFİ

Okumalısınız

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, son yıllarda sıkça yaşanan orman yangınlarının önüne geçmek ayrıca söndürme ve kontrol altına alma aşamasında yaşanan idari ve teknik hataların en aza indirilmesini sağlayacak bir yangın eğitim sistemine ihtiyaç olduğunu belirterek ilgili kanunda değişiklik yapılması için kanun teklifi verdi.

Son olarak Manavgat’ta çıkan yangınla birlikte yangın sayılarında büyük bir artışın olduğuna dikkat çeken Erkan Aydın, yangınların sürekli artış göstermesinin iklim krizine paralel olarak yaşanan kuraklığın da etkisiyle büyük yangınların olabileceğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Verdiği kanun teklifinde son 10 yılda ortalama 2 bin 631 adet orman yangınında, 9 bin 96 hektar ormanlık alanın yandığını ve sadece 2020 yılında 3 bin 399 adet orman yangınında 20 bin 971 hektar ormanlık alanın yangınlardan etkilendiğini ifade eden Aydın şöyle devam etti:

“Hem yangın sayısında hem de yanan alan miktarında görülen büyük artışın iklim kriziyle devam edeceği düşünülmektedir. Orman yangınlarının ve kırsal yangınların önüne geçilebilmesi için kanunda düzenlenme yapılmalıdır. Orman yangınıyla ilgili sorunlara ve çözüm yollarına gerçekçi olarak yaklaşan, sonuçları ölçmeye dayalı sürekli ve sürdürülebilir bir yangın eğitim sistemine ihtiyaç vardır. Eğitimlerin öncelikle yangınlarında mücadele eden ve karar verici seviyede bulunan idari ve teknik personele verilmesi gerekmektedir. Büyük yangın organizasyonunda görülen idari ve teknik hataların en aza indirilmesini sağlayacak sürekli eğitimin yanında, ilgili personel için ehliyet ve liyakat şartlarının uygulanması, takdir ve teşvik edilmesi gibi idari önlemlerin de dikkate alınması için ivedilikle düzenleme yapılmalıdır.”

MADDE 1- 31/8/1956 tarihli ve 6831 sayılı Orman Kanununun 69’uncu maddesine birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş ve diğer fıkralar buna göre teselsül ettirilmiş, maddenin ikinci fıkrasının birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir. 

“Orman yangınlarıyla mücadelede yeteri kadar personel istihdam edilir. Orman idaresi, orman yangınlarıyla mücadelede görevlendirilecek personelin ve gönüllülerin eğitimi konusunda gerekli tedbirleri alır. Bu maksatla orman sayılan alanların yoğunluğuna göre eğitim merkezleri kurulur. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenir.”

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

MUDANYA KIYILARININ “MAVİ SİT” İLAN EDİLSİN

Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve geleceği, Mudanya Deniz Çalıştayı’nda konuşuldu. Çalıştayda, Marmara’nın COP26 İklim Zirvesi’nde benimsenen ilkeler doğrultusunda...
- Reklamlar -spot_img

Diğer Haberler

- Advertisement -spot_img