12 Ağustos 2022 / 02:10

CUMHUR AKSAN MÜBADİL KURULUŞLARININ ORTAK BİLDİRİSİNİ YAYINLADI

Okumalısınız

Cuma vaazında Selanik göçmenleri için, “Yüzde 90’ı sabetayist” diyen Düzce Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’na tepki yağıyor. Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilcisi ve Mudanya Kent Konseyi Başkanı Cumhur Aksan, müftünün yaptığı konuşmalara tepki için tüm Mübadil Kuruluşları tarafından hazırlanan bildiriyi yayınladı.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç’u da isim vermeden hedef alan Düzce Akçakoca İlçe Müftüsü Soytekinoğlu, “İstanbul’da Gezi olaylarında otellerinde barındıran kimdi? Gene Yahudilerdi. Şu an bir şirketin bir takımın da başkanı”  ifadelerini kullanmıştı.

Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, bayram ziyareti için gittiği memleketi Sakarya’nın Karasu ilçesinde Cuma namazı kıldırmıştı. Müftü Şaban Soytekinoğlu, Cuma vaazında Filistin olayları ve Yahudilere değindi. Soytekinoğlu, Selanik göçmenleriyle ilgili olarak, “Yüzde 90’ı Selanik göçmeni ve sabetayist. Ne demek sabetayist? Müslümanlığa girmiş gözüken Yahudiler. Aslında Müslüman değil” ifadelerini kullandı. Soytekinoğlu, konuşmasının devamını Gezi olaylarına bağlayarak, “İstanbul’da Gezi olaylarında otellerinde barındıran kimdi? Gene Yahudilerdi. Şu an bir şirketin bir takımın da başkanı” ifadelerini kullandı.

Düzce Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun yaptığı konuşmaya tepki olarak Mübadil Kuruluşları tarafından hazırlanan ve Cumhur Aksan’ın yayınladığı bildiri şöyle:

“ORTAK BİLDİRİ:

Düzce ilimiz Akçakoca ilçesinde görev yapan müftü Şaban Soytekinoğlu, Cuma namazı öncesi bir camide verdiği vaaz sırasında Selanik göçmenleri ile ilgili tarihi gerçeklerle bağdaşmayan ve göreviyle ilgisi olmayan ifadeler kullanmıştır. Söz konusu şahsın kullandığı ifadeler hem anayasamıza ve yasalarımıza, hem de İslam dininin esaslarına aykırı olarak ırkçı, bölücü ve Türk milletinin içine nifak tohumları ekmeye yöneliktir. Devlet memuriyetiyle, müftülük ve din görevlisi olma vasfıyla kesinlikle bağdaşmayan bu çirkin ve suç içerikli sözlerden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığımızı, Düzce Valiliğimizi ve Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz. Selaniklilere yönelik bu sözlü ve fiili ırkçı sözcüklerin, kendisi de bir Selanikli Müslüman Türk aileden gelen ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsına, ilkelerine, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetine saldırı amacını taşıdığı gerçeğini tüm kamuoyunun dikkatine sunmak istiyoruz. Bu vesileyle tekrar etmek isteriz ki biz Balkan göçmenleri ve özelde Selanikliler, Türk Milletinin onurlu birer ferdi olarak Türkiye Cumhuriyetine ve onun kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığımızı korumaya kararlı biçimde devam edeceğiz.

Mübadil Kuruluşları

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

MUDANYA KIYILARININ “MAVİ SİT” İLAN EDİLSİN

Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve geleceği, Mudanya Deniz Çalıştayı’nda konuşuldu. Çalıştayda, Marmara’nın COP26 İklim Zirvesi’nde benimsenen ilkeler doğrultusunda...
- Reklamlar -spot_img

Diğer Haberler

- Advertisement -spot_img