12 Ağustos 2022 / 02:40

BURSA İL SİVİL TOPLUMLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ:“DOSYA SAVCILIKTA, 2020’DE BU İSİMDE BİR DERNEK YOK!” (ÖZEL HABER)

Okumalısınız

Mudanya’da Anadolu Kültürleri Derneği için Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne ulaşan şikâyet dilekçeleri neticesinde hazırlanan dosya Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildi. Dosyada Diyarbakır Annelerini ziyaret için düzenlenen gezide makbuz verilmeden toplanan paralar ve mağdur edilen kişilerle ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı ortaya çıktı. Öte yandan Anadolu Kültürleri Derneği’nin resmi olarak isim değişikliğinin 15 Mart 2021’de yapıldığı bu tarih öncesinde bu isimde faaliyet gösteren resmi bir dernek olmadığı Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından beyan edildi.

Anadolu Kültürleri Derneği tarafından düzenlenen gezide Dernek Başkanı Sezer Aktaş 41 kişiyi maceraya sürüklemiş ve adeta kaçak acente patronu gibi davranmıştı. Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü yapılan denetlemeler doğrultusunda suç oluşturacak doneler elde edildiği için dosya tamamlanarak Cumhuriyet savcılığına gönderildi. Savcılığın yapacağı değerlendirme sonrası Dernek Başkanı Sezer Aktaş ve dernek yöneticileri hakkında yasal işlem başlatılacağı bildirildi.

DERNEK SAHTE BAŞKAN HALA YALAN SÖYLÜYOR

Anadolu Kültürleri Dernek Başkanı Sezer Aktaş Ankara Haymana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni 2016 yılında kurması sonrasında 2020 yılında bu derneğin ismini hiçbir resmi başvuru yapmadan Anadolu Kültürleri Derneği olarak değiştirdi. Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü verilerine ulaşan Haber Mudanya gazetesi derneğin isim değişikliğinin 15 Mart 2021’de gerçekleştiğini kayıtlarda gördü. Sezer Aktaş dernek 2020 yılında da resmi olarak faaliyet gösterdi dese de o tarihte sadece Ankara Haymana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin faal olduğu ve Anadolu Kültürleri Derneği diye bir derneğin kayıtlarda yer almadığı açıklandı.

Anadolu Kültürleri Derneği’nin resmiyet kazanması 15 Mart 2021 iken Sezer Aktaş faal olmayan Anadolu Kültürleri Derneği’ne kayıt yaparak üye topladı.  Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü kayıtlarında Anadolu Kültürleri Derneği’nin isim değişikliğinin 15 Mart 2021 olduğu ve bu konuda Cumhuriyet Savcılığının değerlendirmede bulunacağı görüşüne yer verildi.

OLMAYAN DERNEĞİN KAYITLI OLMAYAN YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne giderek Sezer Aktaş ve Anadolu Kültürleri Derneği ile ilgili şikâyet dilekçesi veren F.A, Sezer Aktaş’ın facebook hesabından yazdığı hakaretler için de Mudanya Emniyet Müdürlüğü’ne şikâyet dilekçesi verdi. F.A: “Beni hayali bir derneğe hayali olarak kayıt yapan Sezer Aktaş için Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne şikâyette bulundum.  Orada yapılan incelemelerde üye aidatı ödememe rağmen ismim kayıtlı değil. Ayrıca 2020 yılında Anadolu Kültürleri ismini taşıyan bir dernek olmadığını Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü beyan etmiştir. Sezer Aktaş’ın o tarihte var dediği dernek Ankara Haymana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’dir. Anadolu Kültürleri Derneği’nin resmen isim değişikliği 15Mart 2021’de olmuştur ve bu kayıtların tümü Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nde mevcuttur. Ben olmayan bir derneğe üye yapılıp yönetimde yer almışım ve istifa etmişim. Aslında Sezer Aktaş beni derneğe hiç kayıt yapmamış bunun ispatını Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nde gözlerimle gördüm.  Hakkımda attığı tüm iftiralar için Emniyet Müdürlüğü’ne Dernek ile ilgili ise Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne şikayet dilekçelerimi verdim. Tüm haklarımı hukuki olarak arayacağım”dedi.

ZEKİ SAYGILI DA ŞİKAYET DİLEKÇESİ VERDİ

Anadolu Kültürleri Dernek Başkanı Sezer Aktaş hakkında Zeki Saygılı da Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verdi. Saygılı var olmayan bir derneğe kayıt yapılmış gibi gösterilip menfaat sağlamak için 7 bin 500 TL’lik mutfak malzemesi aldırıldığını ve isminin kullanıldığını ifade etti.

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

MUDANYA KIYILARININ “MAVİ SİT” İLAN EDİLSİN

Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve geleceği, Mudanya Deniz Çalıştayı’nda konuşuldu. Çalıştayda, Marmara’nın COP26 İklim Zirvesi’nde benimsenen ilkeler doğrultusunda...
- Reklamlar -spot_img

Diğer Haberler

- Advertisement -spot_img