20 Ağustos 2022 / 02:31

BU POLİKLİNİĞE GELENLER SİGARAYI BIRAKIYOR

Okumalısınız

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’un desteği ile 2020 yılı Ağustos ayında hizmete başlayan Sigara Bırakma Polikliniğine başvuran 490 kişiden 240’ının sigarayı tamamen bıraktığı açıklandı.

BUÜ Tıp Fakültesi bünyesinde önceki yıl hizmet vermeye başlayan Prof. Dr. Nihat Özyardımcı Sigara Bırakma Polikliniği, tütün ve tütün mamullerinden kurtulmak isteyenlere yardımcı olmaya devam ediyor. Poliklinik Sorumlusu ve Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Uncu,açıldığı günden itibaren 490 hastanın polikliniğe sigara bırakmak için müracaat ettiğini açıkladı.

Bu hastalar ile 840 muayene ve takip görüşmesi yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Yeşim Uncu; “Üniversite online eğitime devam etmekte olduğu halde 16 üniversite öğrencimiz de polikliniğimize gelerek danışmanlık ve tedavi hizmeti aldı. Bilimsel verilerden biliyoruz ki, hastalarımız için en riskli dönem bıraktıktan sonraki ilk 3 aydır. Bu nedenle biz de hastalarımızı ilk 3 ay yakın takip ediyoruz. Toplamda 7 görüşme (beşi ilk 3 ayda olacak şekilde) yapıyoruz. Kontrol muayenesine gelemeyen hastalarımızı arayarak telefon vizitleri yapıyoruz ve ayda ortalama 50 telefon viziti yapıyoruz” diye konuştu.

BIRAKMA SÜRECİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLERE DİKKAT

Sigarayı bıraktırma konusunda son 3 aylık periyotta yüzde 45’lik bir orana ulaştıklarını kaydeden Prof. Dr. Yeşim Uncu; “Sigara bırakma başarısını etkileyen birkaç faktör var. Bunların başında kişinin kararlılığı geliyor. İlaç desteği, çevre desteği ve kişinin tedavi sürecinde izlenmesi de diğer başlıklar olarak sıralanabilir. Yapılan araştırmalar, hastaların başarısını etkileyen en önemli faktörlerden olan sigarasız çevre açısından ev ve okulların veya iş yerlerinin sigarasız ortamlar olmasının son derece önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

MUDANYA KIYILARININ “MAVİ SİT” İLAN EDİLSİN

Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve geleceği, Mudanya Deniz Çalıştayı’nda konuşuldu. Çalıştayda, Marmara’nın COP26 İklim Zirvesi’nde benimsenen ilkeler doğrultusunda...
- Reklamlar -spot_img

Diğer Haberler

- Advertisement -spot_img