13 Mayıs 2022 / 03:21

BAŞKAN ADAYI ÇETİN: İDDİALIYIZ 24 SAATTE KREDİ VERECEĞİZ

Okumalısınız

Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Cemil Çetin yaptığı açıklamalarla gündeme damgasını vurdu. Çetin: “Seçimleri kazanacağımıza inancım sonsuz. Bizim en önemli taahhüdümüz her başvuruyu 24 saat içerisinde çözeceğiz ve esnafımıza istediği krediyi bu sürede vereceğiz.” dedi.

Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlık yarışında adaylar düşüncelerini tek tek açıklıyor. Butik Otel işletmecisi Cemil Çetin 30 yıldır esnaflık yaptığını ve esnafın sıkıntılarını çok iyi bildiğini ifade etti. Başkan olduğunda tüm esnafın kendisine 24 saatte ulaşacağını belirten Cemil çetin şunları söyledi:

Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Cemil Çetin

Cemil Çetin Trakyalıdır, ilk ve orta öğretimini Trakya’da yapmış sırasıyla Demirtaş Endüstri Meslek Lisesi ve sırasıyla Ankara Gazi Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi Turizm ve Otelcilik ’ten mezun olup rızkını yıllardan beri esnaflıkta arayan bir arkadaşınızdır. Bu dönem içerisinde Cemil Çetin yaklaşık 30 yıldan beri esnaflık yapmakta. Çetin Halı Mobilya Mağazaları, Mardek Temizlik Şirketi, Çetin Emlak en son yaptığımız işimiz La Fontaine Butik Otel olarak esnaf arkadaşlarımızla odamızın ortağıyız. Bizim Mudanya’da en büyük problemimiz şu anda esnafımızın ne bir esnaf sarayı nede yapılacak olan bir bina sorun değil. En büyük sorun bu melanet hastalıkla beraber insanların ocağına düşen ateştir. Dolayısıyla da ekonomik olarak sarsıldığımız bu dönemde çok çabuk ulaşabilir bir kredi olanağıdır. Bunu da mutlaka yasal teamüllere uygun olarak, kooperatif ana sözleşmesine uygun olarak vereceğiniz hizmetle bu sorunu çözebilirsiniz.

24 SAATTE KREDİ VERECEĞİZ

Bizim buradaki taahhüdümüz çalışanlar ve yönetim kurulu ile beraber her başvuruyu 24 saat içerisinde çözeceğiz diye bir iddiamız var. Çünkü memurlar nasıl çalışıyorsa, yönetim kurulu nasıl çalışıyorsa insanları 10 gün 15 gün kooperatiften kredi almak için bekletmenin bir anlamı yoktur. Bakın bugün bunun bu günlerde yaşanan en güzel örneği; bir esnaf sicil belgesi istiyorsunuz bu Bursa’dan alınıyor diyorsunuz oraya ilçelerden insanlar geliyor ve 3 gün o belgeyi almak için sırada bekliyor. Dünyada insanların en çok kıymetli şeyi zamandır. Siz insanların her şeyden önce zamanını çalıyorsunuz bu hoş bir şey değil. Süreç içerisinde bu düzelecek midir? Çok basit bir sistemle esnaf odaları gider üst kuruluşuyla, sicil ile irtibatını kurar ve isterse bunu yarım saat içerisinde çözer.”

Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Cemil Çetin

SORUNLARI TESPİT ETTİM

Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Cemil Çetin esnafın sorunlarını çok iyi bildiğini ve yaptığı tespitlerle esnafa rahat bir nefes aldıracağını söyledi. Çetin şöyle devam etti:

“Bize göre en büyük temel sorun: 1) Krediye kolay ulaşabilme, 2) Bir krediyi veriyorsunuz 50 bin lira kredi vereceksiniz bir ipotek alıyorsunuz değeri 500 bin lira, 2 tane de kefil istiyorsunuz. Krediye kefalet ettiğiniz zaman ipotek aldığınız zaman kişinin karısını da kefil etmiş oluyorsunuz mevzuat gereği ondan da bir imza alacaksınız yasal zorunluluk. Onun dışında 2 esnafın kefaletini alıyorsunuz ve insanlar bu krediye kolay ulaşamıyorlar. Biz kooperatif ana sözleşmelerini didik didik edip insanların çok daha az bir meşguliyetle diğer arkadaşlarına da boyun bükmeden ihtiyaçlarını kısa zamanda temin edebilmesi kredisine kavuşabilmesi temel hedefimiz olacak. Biz ne için farklı olacağız; biz çok araştıracağız, üreteceğiz diyoruz. Üretim nereden olacak? Kobi teşvik kredileri var, Avrupa Hibe Kredileri var. Devletimiz çıktı hayvancılıkla ve tarım ile alakalı müthiş destek paketlerini açıkladı. Birçok Avrupa Birliği kredilerinde de aynı şekilde insanlara destekler açıklanıyor ama siz bunlar için bir yatırım projesi geliştirmek zorundasınız geliştirdiğiniz yatırım projesinde Avrupa Birliği’nden onay almalısınız zor bir yöntemdir ve yoldur ama akademik yardımlarla başarılmayacak bir yöntem ve yol değildir.”

“Biz üreteceğiz ve projeler geliştireceğiz” diyen Cemil Çetin şöyle devam etti:

“Esnafımızın gerek işletmeler konusunda, rekabet edebilir seviyeye çıkma konusunda gerekse işletmelerin tanıtımı konusunda mutlaka ve mutlaka yanında olacağız. Biz her şeyden önce dert babası olacağız. İskele babası olmak kolay gider bir gemi bağlarsınız, şam babası olmak kolay ama dert babası olmak zordur biz esnaf arkadaşların derdiyle dertleneceğiz derdine ortak olacağız. Onlara sadece kredi verebileceğimiz ve ondan para kazanabileceğimiz ortaklık olarak bakmayacağız, kefaleti olarak bakacağız onlara. İşlerini kolaylaştırmamız temel hedef olacak. Biz dağıttığımız para dışında kasamızda olan para var ya onunla da övünmeyeceğiz. Biz son kuruşuna kadar esnafa hizmeti bu parayı dağıtabiliyorsak ne mutlu bize. Şimdi esnaf odasına bakıyoruz bugüne kadar sizin sosyal yardım fonu diye bir bölüm vardı siz bununla esnaf arkadaşlarımız çocuklarına burs veriyor musunuz? Duymadık, sosyal yardım babında insanlara ne tip bir adım attınız? Onu da yakalayamadık. Biz bir defa her şeyden önce hakka, hukuka, adalete ve liyakate kesinlikle layık olmaya çalışacağız.

ESNAFLIK AHİLİKTİR KARDEŞLİKTİR

Bize 24 saat ulaşabilecekler ve telefonlarımız açık olacak. Ahilik demek kardeşlik demektir, yiğitlik ve mertlik demektir. Yiğitçe ve mertçe ticaret yapamadığınız bir ortamda siz ahi olamazsınız.  Ahi adabı ve edebi günümüze gelene kadar esnaf odaları ve kooperatifleriyle şekillenmiştir. Herkesten ahi olmaz, yardım etmeyenden, yardımlaşmayandan, avantacılık yapandan, başkasına yük olandan, adaba ve edebe sahip olmayandan, hırsızdan, karaborsacıdan, stokçudan fırsat bekleyenden, kibirle gösteriş yapandan, kendini Kaf Dağı’nda görenden de ahi olmaz. Günümüz esnaf teşkilatlarının temelidir ahilik. Mudanya esnafının da ahilik babında son derece samimi, kültürlü ve samimi bir esnaf olduğunu buradan beyan etmek istiyorum. Niye diyeceksiniz bunu kooperatifimiz sık sık dillendiriyor biz diyor beşinci kooperatif olduk, geçmiş kooperatif birinciymiş. Türkiye çapında 45.kooperatif olduk diyor. Sizi bu başarıya sürükleyenler bu bölgede benim gibi turizmcilik yapan, karşıdaki arkadaşım gibi fotoğrafçılık yapan, bir diğer tarafta kasaplık yapan diğer tarafında kahvecilik yapan arkadaşlarımız. Övündüğümüz yer Mudanya’nın esnafının kendi kimliği ve kişiliği, övünecek olduğumuz yerde Mudanya esnafına bulunduğumuz ekonomik katkı ile kendi kasamızda olanla değil, onun kasasına ne fayda sağladığımızla övünecek olduğumuz yer o nokta. O noktayı atladığınızda kendinize kibirle bakarsınız. Biz birinciyiz, üçüncüyüz , beşinciyiz. Biz değil yönetim kurulu olarak değil biz Mudanya esnaflığını yapan ahi ocaklarına bağlı terbiyesiyle, namusuyla gidip borcunu ödeyen insanlar olduğumuz için. Bu dereceler elde edilmektedir. Bu tamamen esnafın başarısıdır.”

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

MUDANYA KIYILARININ “MAVİ SİT” İLAN EDİLSİN

Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve geleceği, Mudanya Deniz Çalıştayı’nda konuşuldu. Çalıştayda, Marmara’nın COP26 İklim Zirvesi’nde benimsenen ilkeler doğrultusunda...
- Reklamlar -spot_img

Diğer Haberler

- Advertisement -spot_img