8 C
Bursa
Salı, Ekim 27, 2020

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

AYIN SOHBETİ

Ülke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje ile kadınların hem istihdamını hem de mutlu olmalarını sağladı.

Haber Mudanya’ya özel açıklamalar yaparak çalışmalarını anlatan Mustafa Salkım sorularımıza açık yüreklilikle cevap verirken tek düşüncesinin insanlara iş imkânı sağlamak olduğunu vurguladı.

ÜKİAD İLE İLGİLİ BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Ülke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) olarak birinci hedefimiz kadınlarımıza iş imkânı sağlamak ve evlerine katkıda bulunmalarına vesile olmak. Bugün ev kadınlarının yüzde 41’i tam zamanlı çalışmaya uygun değil. Bir iş modeli ortaya çıkartarak ilke imza attık ve yarı zamanlı çalışma modeli ile çok ciddi bir ivme yakaladık. Kadınlarımız çalışmak ve evlerine katkı sağlamak istiyor, biz ÜKİAD olarak kadınlarımıza iş imkânı sunduk ve onların mutlu olmalarını sağladık. Derneğimiz tamamıyla sosyal projeleri üretip hayata geçiren yer. Yeni projelerin hazırlığı içindeyiz.

YARI ZAMANLI ÇALIŞMA MODELİ NEDİR?

Biz tam zamanlı çalışamayan ev hanımlarına yönelik bir çalışma yaptık. Bursa her zaman ilkler şehri olmayı başarmıştır. Bursa’da kadın istihdamında yüzde 29 buçuktayız. Bizim ise 2023 hedeflerimizde bu rakam yüzde 41. Ev hanımlarının birçoğu tam zamanlı çalışmaya uygun değil. Çünkü çocuğu okula gidecek, ev işi, yemek yapacak, bakmakla yükümlü oldukları hastalar olduğundan; bu nedenle yarı zamanlı çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu da istihdamda yüzde 24’lük bir kayba neden oluyor. Yaptığım çalışma ile 25 yaş üstü ve 60 yaş altı ev hanımları bu sistemle çalışabiliyor. Servis araçlarımız çalışanı alıyor işi bitince tekrar araçlarımızla geri dönüyorlar. Burada hem çalışan hem de kazançlı oluyor.

PROJE NASIL BAŞLADI?

Bundan 5 yıl önce bir grup ev hanımı ile başlattığımız bu projeyle birlikte bugün hizmet sektöründen yemek sektörüne kadar özellikle gıda sanayinin pek çok alanında 3 binden fazla ev hanımını yarı zamanlı çalışma sistemi ile istihdama kazandırdık. Tek hedefim herkes üretime katkıda bulunabilsin ve ekonomimiz daha da canlansın. Bu sayede kadınlarımız evlerine maddi olarak destek sağlıyor ve kendilerini daha güçlü hissediyorlar.

İŞVERENİN GÖRÜŞÜ NEDİR?

Yarı zamanlı çalışma sistemi ile Bursa’da kadın istihdamını neredeyse yüzde 50’ye ulaştırdık. Maliyeti düşük olduğu için işverenin de tercih edeceği sebepleri arasında. Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yaklaşık 900 ev hanımı yarı zamanlı çalışarak aile bütçesine katkıda bulunuyor. Bu sistemle ev hanımları belki tam maaş alamıyor ama ev bütçesine katkıda bulunuyor, sosyal hayatında içerisinde de yer alıyor.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -