8 C
Bursa
Cuma, Ekim 30, 2020

TAŞ MEKTEP FAKÜLTE OLSUN (ÖZEL HABER)

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

TİRİLYE ŞAHA KALKSIN

Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar odası ve Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Emir Ali Usta Taş Mektep’in Uludağ Üniversitesi’nin bir kolu olarak hizmet vermesi durumunda Tirilye’nin şaha kalkacağını söyledi. Kış aylarında esnafın büyük sıkıntı çektiğini belirten Usta “ Tirilye’ye bir fakülte gelirse ve 300-500 öğrenci burada Tirilye’yi ve esnafı şaha kaldırır. Bu tür bir girişim yapılmalı diye düşünüyorum. Böylesi bir girişim Mudanya’nın da markalaşma yolunda önemli bir adım atmasını sağlar.” dedi.

Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar odası ve Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Emir Ali Usta Haber Mudanya Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Mudanya’nın ve Tirilye’nin acil olarak turizm bölgesi ilan edilmesi gerektiğini savunan usta bu sayede ekonomik gelişme sağlanacağına dikkat çekti.

TAŞ MEKTEP FAKÜLTE OLMALI

Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar odası ve Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Emir Ali Usta, Taş Mektep’in önemli bir yapı olduğunu belirterek, “Tirilye’de büyük bir yanlış yapılıyor, Taş Mektep iyidir her şeyiyle güzel bir hizmet ama ne olacak? Bana göre Taş Mekteb’in Uludağ Üniversitesi’nin bir kolu olması lazım ve buraya öğrenci gelmesi lazım. Taş Mektep okul olmalı. Bakın Tirilye özellikle kışın esnaf açısından çok kötü durumda, oysa oraya bir fakülte gelirse ve 300-500 öğrenci burada eğitim görürse bu olay Tirilye’yi şaha kaldırır. Bu tür girişimler yapılmalı diye düşünüyorum. Böylesi bir girişim ilçenin marka olmasını sağlar.” diye konuştu.  

KİRALAR ÇOK YÜKSEK

Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar odası ve Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Emir Ali Usta Mudanya’da esnafın kiralar nedeniyle çok fazla sıkıntı çektiğini söyledi. Usta yüksek kira bedellerinin sorun teşkil ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Mudanya’da kiralar çok yüksek ve anormal bir artış var, bunu zamanında belediye tetiklemişti hala bu yükseliş devam ediyor.  Mudanya’da en yüksek kira 15 bin TL’dir bu parayı da sadece bankalar verebilir, bankaların dışında eğer zincir bir mağaza değilse bu rakam karşısında o esnaf zarar eder. Ülkenin içinde bulunduğu durum tabii ki ekonomiye yansıyacaktır dolar yine de savaş halinde olmamıza rağmen kontrolsüz değil belli yerlerde ama tabii ki küçük esnaf etkileniyor. Şu anda biz Esnaf Kefalet Kredileriyle takviye ediyoruz esnafı, şu anda dünyanın en ucuz faizi bizde 4,5 eğer gününde ödenirse eğer gününde ödenmezse yüzde 23’tür. Ben hep söyledim, nasıl Marmarabirlik köylünün amiral gemisi ise esnaf kefalet kooperatifleri de esnafın amiral gemisidir. Bir genelleme yapmak gerekirse şu anda biz 120 milyon civarı para esnafın üzerindedir, fakat Mudanya esnafı son derece dürüst yani her verdiğimiz 100 liranın 98,5 lirasını tahsil ediyoruz.”

TURİZM İSTENİLEN YERDE DEĞİL

Mudanya’nın yıllardır tercih yapamadığı için zarar gördüğünü ve sorunların üstesinden yeterince gelemediğini ifade eden Emir Ali Usta, “Mudanya tercihini belirleyemediğinden bu duruma geldi yani hep söyledim yıllardır söylüyorum turizm mi, tarım mı yoksa sanayi mi?  Sanayi yok, Mudanya’da sanayici gelip yatırım yapmaz arsa çok pahalı zeytinin durumu malum eğer kendiniz işleyemiyorsanız zeytinde korkunç bir şekilde zarar edersiniz, bizim tek çıkışımız turizmdir. Mudanya’da turizm istenilen yerde değildir hep söyledim turistin ya da Mudanya’da gelen yabancıların rahat edebilmesi için trafik sorununun çözülmesi lazım, otopark sorununun çözülmesi lazım ki öneride getirdim eski tren yolunun 50 metredir eni behemehâl kimdeyse bunun yetkisi Ulaştırma Bakanlığı’mı Mudanya Belediyesi mi yoksa Büyükşehir Belediyesi mi? Behemehâl o yol açılmalı ve yollarla Mudanya’ya bağlanmalı yani Mudanya’nın içinde de otopark yerleri yapılmalı. Butik otellerimiz şu anda turizme büyük hizmet veriyor çok da faydası var geçmiş yıllarda bir iki tane otel vardı şu anda butik oteller bu konuya destek oluyor. İnsanların buraya gelip yemeleri içmeleri ve rahat etmeleri lazım. Bunun yapılması için turizmin gelişmesi lazım yani gelen misafirler esnafa para bırakmalı. Buraya insanlar geliyor trafikte tıkanıyor geri dönüyor ve Mudanya’nın hiçbir karı olmuyor.”

MUDANYA TURİZM BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar odası ve Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Emir Ali Usta Mudanya’da acil olarak ulaşım ve trafik mastır plan çalışması yapılması gerektiğini söyledi. Geçmiş yıllarda mastır planların yapılmaması nedeniyle trafik çilesinin bitmediğine değinen Usta, “Bana göre maalesef marka oluşmadı bana göre ki bu uzun yılların meselesi. 1960’lı 70’li yıllarda Mudanya ulaşım mastır planını trafik mastır planını yapmadı o zaman bu düşünülmedi o düşünülmediğinden bu günlere kadar gelindi. Örneğin Giritli Mahallesi’nde ki bende orada oturuyorum 1970’li dönemlerde belediye başkanlarına yalvarırdı halk, ‘buraya irtifa verelim’ diye. Hatta dokuda bozuldu orada 2-3- sokakta veya 5-6 sokakta aslında onlarda korunsaydı iyi olurdu. Dedim ya belediye başkanları, idareciler, meclis üyeleri ufku geniş insanlardan oluşmalı. Burada 50 sene sonrasını hesap etmeli bu hesaplar yapılmadığı için bu hale gelindi yoksa Mudanya’nın özellikle havası özellikle konumu turizm konusunda marka olmaya etken bir ilçe. Bana göre behemehâl şartlar uygunsa turizm bölgesi ilan edilmeli Mudanya Belediye Meclisi tarafından.” diye konuştu.

TRAFİK İÇİN ORTAK AKIL

Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar odası ve Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Emir Ali Usta trafik sorununun Büyükşehir Belediyesi ile çözümü için diyalog olması gerektiğini söyledi. Usta, “İlk önce diyalog ve ortak akıl. Ortak akılın olmadığı bir yerde başarı gelmez, ‘benim dediğim doğru senin dediğin doğru’ demekle olmaz. Behemehâl acil olarak trafik mastır planı hazırlanmalı eski tren yolunun faaliyete geçmesi lazım.  Tirilye’nin Taş Mektebi’nin Uludağ Üniversitesi’nin bir kolu olması lazım. Mudanya’nın şah damarlarıdır bunlar yani Mudanya’ya esnafına para pompalayacak işler bunlar. Kesinlikle Mudanya’nın ve Trilye’nin turizm bölgesi ilan edilmesi lazım ama maalesef bugüne kadar yapılmadı. Ama hiçbir şey için geç değildir. Ne kadar erken davranırsak o kadar iyidir.” dedi.

PAZARYERİ İÇİN NE DİYECEKSİNİZ?

Mudanya’da uzun süre konuşulan pazaryeri ile ilgili değerlendirmede de bulunan Emir Ali Usta yeni Pazar yerinin uygun olmadığını söyledi. Usta şöyle konuştu:

“Biz Pazar yerinin değişim konusuna başından beri karşıydık şu anda kapalı pazar yeri boş duruyor, hiçbir iş yapılmıyor. Ama şu anda bulunduğu yere taşındı pazar ve bu kış millet orada eziyet çekti. Şimdi düşünün burada bir işlem yapılmadı ve pazar yıkılmadı, ne olurdu bu kış bu yerde hizmet verilseydi? Biz bunu söyledik ayrıca bir komisyon kuruldu pazarın oraya kurulması için bizden giden komisyon üyesi red oyu kullandı ve yerinde kalmasını istedik. Efendim trafik, trafik perşembe günü demişlerdi yapalım giysi pazarını eee perşembe günü trafik olmayacak mı? Olacak. Şimdi gelinen nokta hala o pazaryeri orada duruyor, hala işlevsiz bilmiyorum içinde atık çöpler varmış o yıkılana kadar o iş devam etmeliydi. Yeni pazaryeri Yumurta Tepe olarak adlandırdığımız bölge o Pazar bir kere Halit Paşa Mahallesi’nde tamam hadi ulaştılar, düşünün şimdi dolgu alanında ki pazaryeri aşağı yukarı merkez oluyordu Burgaz ve Mudanya içindeki mahallelere de. Kapalı Spor Salonu karşısında ki tepeye bu insanlar nasıl gidecek? Bunu servis ile hallolacağını sanmıyorum. Bana göre bu pazaryerinin odamızın yaptığı Burgaz’da ki Pazar yerine taşınmasının daha sağlıklı olacağı kanısındayım yeni pazaryeri yapılıncaya kadar. Yeni pazar yerinde de yer seçimi uygun değil.”

YILDIZTEPE YAP İŞLET DEVRET OLMALI

Yıldız Tepe’de yapılan tesisle ilgili değerlendirmede bulunan Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar odası ve Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Emir Ali, “Yıldız Tepe yüzük taşı gibi bir yer ki şüphesiz çok güzel işler yapılabilir ama bakın belediyeler kendi bütçesinden artık bu işleri yapmakta zorlanır ve yapamaz, yaparsa da bütçeyi çökertir zor duruma sokar belediyeyi. Nitekim geçenlerde 200 dönüme yakın bir yer SGK ve vergi giderleri için söz konusu oldu. Yarın yine bu personel çalışacak yine SGK ve vergiler olacak yine mal satacağız. Bu tür büyük yatırımların kesinlikle yap işlet devret yapılmalı veya yer karşılığı müteahhide verilmeli. Siz ne istediğinizi söyleyeceksiniz orada direttiğinizde yüzde 60 pay alırsınız. İş yeri, çarşı, sinema söylenenler şeyler güzel. Şimdi bakın kendi bütçen yetmiyor kredi alıyorsun bakın Türkiye’de ki belediyelere hepsi Nilüfer dahil yap işlet devret veya veriyor bir iş insanına o da kazanıyor, iş insansıda kazanıyor ve belediye bütçesi zarar görmüyor. Ben belediyesin kendi bütçesinden bu işleri yapmasına karşıyım bu işin yap işlet devret ile yapılmalıdır.”

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -