8 C
Bursa
Cumartesi, Ekim 31, 2020

“Pazaryeri muamması çözülüyor mu?

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

Mudanya kamuoyunda çok uzun zaman gündemi meşgul eden pazaryeri Mudanya Belediye Meclisi’nde tekrar gündeme geldi.  Halit Paşa Mahallesi’nde yapılacak olan yeni Pazarın çok modern bir yapıda olacağını belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, konunun Mudanya için aciliyet taşıdığını söyledi. AK Parti Belediye Meclis Üyesi Grup sözcüsü Kadir Kahraman ise Pazar yerinin çok uzak olduğunu ve bu güne kadar bu konuda ciddi vakit kaybı yaşandığını söyedi.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz yeni yapılacak olan pazarın geleneklere uygun bir arasta inşa edileceğini ifade etti.  Türkyılmaz, “Yeni yapılacak olan pazaryeri çağdaş anlayışta otoparkıyla bütün sosyal tesisleri ihtiyaçlarıyla bir Pazar yeri olacak, Mudanya’da tek Pazar yeri olacak biz çarşı yaratıyoruz orada ayrıca bir arasta bizim geleneklerimize uyumlu. Tabii ki diğer o sokak pazarlarının da tamamı kaldırılıyor. İhaleye çıkacak ve ihale şartnamesinde önemli maddelerden bir tanesi bütün uzak mahallelere servis olacak ve bu sıkıntı tamamıyla geçmiş olacak. Kapısının önünde binecek alışverişini yapıp kapısının önünde tekrar inecek bu sıkıntı öyle çözülecek umarım aksamadan yürütürüz.” diye konuştu.

Kadir Kahraman

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Grup sözcüsü Kadir Kahraman pazaryeri konusunda vakit kayb yaşandığını  söyledi. Yeni pazaryerinin ise çok uzak olduğunu belirten Kahraman şöyle konuştu:

“Yürütme organı olarak kararı sizler alıyorsunuz uygulamayı siz yapacaksınız biz burada sadece kanaatlerimizi belirteceğiz. Şunu gündeme getirmek istiyorum, biz Kapalı Pazar Yerini kapatırken siz bize bu mecliste ve bu kürsüden bize söylediniz ve bizde çokta karşı çıkmadık. Dediniz ki;  Ömerbey Mahallesi eski mezbahanın oraya pazarı taşıyacağız, oraya modern kapalı bir Pazar yeri yapacağız dediniz ve hatta oranın proje çalışması var önümüzdeki mecliste o gün için söylüyorum bir sonraki mecliste proje tanıtımını da size sunacağız şeklinde bir beyanınız oldu. Fakat daha sonra aradan beş altı ay geçti bu arada zaman kaybı da yaşadık. Çünkü siz kapalı Pazar yeri oluşturulmasıyla ilgili hiç zaman kaybetmeden sürecin başlayacağını ve Mudanya’ya yeni bir kapalı Pazar yeri kazandıracağınızı söylediniz. Şimdi Ömerbey Mahallesi’nden vazgeçtik Halitpaşa Mahallesi’nde ki gündemde olan yere geçtik. Şimdi bundan niye vaz geçtik ve o kadar zaman kaybı oldu bir o? İki, biz sizde belki hatırlayacaksınız pazaryeri İpar Caddesi veya Hasan Bey’in o eski hamamın olduğu noktalardayken orada Pazar kurulurken buraya kapalı Pazar yeri yapılıp taşındığında 2004 -2009 Erol Demirhisar döneminde o Pazar yeri bu tarafa taşındı.

SERVİS OLAYI ÇOK ZOR

O zaman da o dönemin belediye başkanı şunu söylemişti yine Mudanya Halkı çok uzak ulaşımı zor araçla gidilmesi lazım ve yolun öbür tarafına geçilecek trafik kazaları da olabilir kaldı ki oldu birkaç tane hatta can kaybı da oldu. O zaman ki belediye başkanı da aynı sizin söylediğinizi söyledi. Dedi ki, biz Mudanya Belediyesi olarak vatandaşı ücretsiz araçlarla taşıyacağız diye ve bu denendi fakat uygulaması gerçekten zor ve imkânsız olduğu için uygulayamadılar. Bir hafta falan sürdü ondan sonra durdu. Şimdi sizde aynı şeyi söylüyorsunuz biz bu tarafa araçlarla taşıyacağız diyorsunuz. Emin olun bu uygulaması ve sürdürülmesi zor bir durum. İki Mudanya’nın en dip tarafına yapıyorsunuz, orta nokta olsa her taraftan ulaşım belki olacak ama çok dip bölgeye yapılıyor. Bununla alakalı fizibilitenizi çalışmanızı artılarını eksilerini yaptınız mı? Biz en azından çekincelerimizi bu güne kadar sefahatini bu meclisten kamuoyuyla paylaşmış olalım. Madem oraya yapacaktık biz beş altı aydır neden burada zaman kaybettik?”

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz Kadir Kahraman’ın sözleri üzerine tekrar açıklama yaptı. Türkyılmaz şöyle devam etti:

“Sanırım belki eksik anlattım anlatamadım, Ömerbey Mahallesi’nde ki yer eski mezbaha olarak bilinen alanç Burası daha önce hastane yapılmak üzere 100 TL bedelle hazineye devir edilmiş. Daha sonra hastane yapılmasından vaz geçilmiş orası bir daha ki yönetim tarafından da cami alanı olarak tahsis edilmiş. Hazineye ait bu alan. Bizim tapu iptal davası açmamız gerekiyordu dosyayı aldığımızda. Bu tapu iptal davası çok uzun süreceğinden belki de olumsuz sonuçlanacağından baktık ki kapalı pazaryeri acili yeti var yapmamız gerekiyor sözümüz var çünkü bu arayış içerisinde bu yer bulundu. Buradaki servis olayını da belediye yapmayacak. Biz şartname hazırlayacağız bu şartname ihaleye çıkacak ihaleye Tuhafiyeciler ve Benzerleri Odası, Sebze Meyveciler odası girecek şartnamenin bir maddesi de uzak mahallelere servis olacak servisi onlar koyacak. Belediyenin böylen bir görevi yok. O şekilde ihalesi yapılacak . Büyük marketlerdeki alışveriş arabaları var onlar dahil hepsi şartnamede yer alacak. Proje bittikten sonra uygulamasından önce herkesle paylaşacağız.  Kent içindeki sokak pazarları tamamen kalkıyor çağdaş bir kent görünümüne doğru yol almış oluyoruz. “

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -