16 Ocak 2021 / 21:53

MAHKEMEDEN EMSAL KARAR: BAGAJ KAPAĞI DA AYIPLI SAYILDI

Okumalısınız

STRATEJİK SEKTÖRLERE YÖN VERİYOR

BTSO vizyonuyla BUTEKOM bünyesinde hayata geçen ileri kompozit malzeme üreten ve kullanan sektörlere yönelik test ve Ar-Ge hizmeti sunulan...

SON 1 YILDA 27 BİNE YAKIN KİŞİ FAYDALANDI

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) iş dünyasına yönelik eğitim ve gelişim platformu olan BTSO Akademi Projesi 2020 yılını...

BAŞKAN ALİ YILDIZ’DAN 2020 SEZONU DEĞERLENDİRMESİ

Marmarabirlik 150 Sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız düzenlediği basın toplantısında 2020 yılı...

Balıkesir’de aldığı sıfır kilometre aracın bagaj kapağında sorun yaşayan bir vatandaş, açtığı davayı kazandı. Tüketici Mahkemesi, daha önce görülmemiş bir kararla aracın misliyle değiştirilmesine hükmetti. Avukat Ali Onar, süreci Radyo Trafik İzmir canlı yayınında anlattı.

Balıkesir’de yaşayan bir vatandaş, 11 Haziran 2016 tarihinde teslim aldığı sıfır kilometre otomobilinin bagaj kapağı butonunda bir süre sonra sorun yaşamaya başladı. 7 aylık süreçte 5 kez yetkili servise gitmesine rağmen tüketici, aynı sorunu yaşayınca 2017 yılında Tüketici Mahkemesi sıfatıyla Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

Radyo Trafik İzmir’de yayınlanan “Ulaşıma Dair Özel” programında Esra Balkanlı’ya konuşan Avukat Ali Onar, dava süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Davacının, yetkili serviste sorunun çözülememesi üzerine aracı misliyle değiştirmek için firmaya ihtarname gönderdiğini söyleyen Onar, firmanın talebi reddetmesi üzerine dava açıldığını kaydetti.

“MAHKEME ÖNEMLİ BİR KARAR VERDİ”

Daha önce misliyle değiştirme, sözleşmeden dönme, indirim isteme ve ücretsiz onarımdan oluşan 4 seçimlik hakla ilgili kararlarda beyin, motor ve elektrik aksamı arızası gibi hataların yer aldığına vurgu yapan Avukat Onar; bir malın garanti süresi içinde kalmak kaydıyla 1 yıl içinde 6 defa arızalanması durumununda tüketicinin malın misliyle değiştirilmesi talebinde bulunabildiğini hatırlattı. Ali Onar, kusurun süreklilik göstermesinin de hüküm dahilinde olduğunu belirterek, “Üretici firmayla yazışmalarımızda sonuca ulaşamayınca Türetici Mahkemesi’ne başvurduk. Mahkeme önemli bir karar verdi. Arıza nedeniyle tüketici otomobilden gereği gibi yararlanamadı. Bagaj kapağı butonu sorunu basit gibi görünse de yangın söndürme tüpü, ilk yardım malzemesi gibi önemli unsurlara hemen ulaşılması mümkün olmuyor. Kişisel eşyaların arka koltuğa konmak zorunda olması nedeniyle, araçtan gerektiği gibi yararlanılamıyor. AVM’ye girerken bagaj kapağı açılmayınca karakolluk olunan bir olay da gerçekleşmiş.” ifadelerini kullandı.

AYIPLI OTOMOBİL MİSLİYLE DEĞİŞTİRİLECEK

Ali Onar, tüm bu unsurları göz önüne alan mahkemenin araçtan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi nedeniyle otomobilin misliyle değiştirilmesi konusunda karar aldığını anlattı. Firma, aynı model yoksa ya da temin edilemiyorsa indirimli alınsa dahi aracın şu anki parasal değerini tüketiciye ödeyecek. Kararın kesinleştiğini, icra dairesinin değer araştırması yaptığını kaydeden Avukat Onar, şu an işleyen sürecin 10 gün içinde tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

KARAR BİR İLK

“Bagaj kapağı gibi önemsenmeyen bir kusur hakkında emsalimiz yok.” diyen Onar, “Mahkeme, tüketicinin korunması konusunda yargının geldiği düzeyi görmek adına önemli bir karar verdi. Gelinen seviye son derece sevindirici.” değerlendirmesinde bulundu.

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Haberler

STRATEJİK SEKTÖRLERE YÖN VERİYOR

BTSO vizyonuyla BUTEKOM bünyesinde hayata geçen ileri kompozit malzeme üreten ve kullanan sektörlere yönelik test ve Ar-Ge hizmeti sunulan...
- Reklamlar -

Diğer Haberler

- Advertisement -