8 C
Bursa
Çarşamba, Ekim 21, 2020

Kraliçeye giden incir yüzleri güldürmedi

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

Dünyanın en kaliteli siyah incirinin yetiştiği Mudanya’nın Çepni Mahallesi’nde üretici yanlış fiyat politikası yüzünden feryat ediyor. Piyasanın 22 TL’den açıldığını ancak bir gün sonra 7 TL’ye düşürüldüğünü belirten üreticiler ziraat Odaları ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nden soruna çözüm bekliyor.

Buckingham Sarayı’nda Kraliçe II. Elizabeth’in de tercih ettiği Çepni siyah inciri her yıl olduğu gibi bu sezon da üreticiyi üzdü. 22 TL’den piyasası açılan ürün bir gün sonra 7 TL’ye düştü. Ne yapacağını şaşıran üretici çözüm beklerken bu soruna çare istiyor. Çepni’de emekleri adeta zayi olan üreticiler fiyat dengesizliği nedeniyle şunları söyledi:

Ünal Er:

 “Siyah incir üreticisiyiz ama ürünümüz kraliçeye gidiyor diyorlar 22 TL ondan sonra bir bakmışsın 7 TL. Her yıl aynı senaryolar uygulanıyor bizim üretici olarak isteğimiz devletimiz bize destek olsun ama maalesef destek veren hiç kimse yok. Piyasa maalesef 3-5 tüccarın eline kalmış durumda. Üretici perişan biri gelip kota var diyor bazı alıcılar alım yapmıyor. İnsanlar sabah 22TL’den 7TL’ye düşen inciri toplamaya gidiyor öğlen satışa gittiğinde fiyat 5 TL. Dünyada bu kalitede siyah incir yok ama ne yapılması gerekiyor artık üreticide bilmiyor. Devletin bu işi çözmesi gerekiyor.”

Celal Yüksel

“İncir toplanıyor ve alım yapılıyor ancak fiyatlardan memnun değiliz fiyatlar çok kötü düştü. Piyasayı 22TL’den açacaklarına 15TL’den açsalardı 10TL-8TL’de sabitleselerdi köylünün eline 10-12-13 TL’den geçseydi herkes memnun olurdu. 22TL’den piyasa açıldı zaten adam 5-10 kilo incir topluyor koca köyden 300 kilogram incir alıyoruz kantarda 22TL-21 TL’den ondan sonra 5’er 5’er düşüyor. Fiyat çıkarken 50 kuruş 1 TL çıkıyor adam 3-5 kilo incir topluyor sadaka verir gibi 1’er lira fark veriyorlar. Keşke çıkarken de 5’er TL çıksa fiyat. Hiçbir firma randımanlı mal almıyor herkeste kota var, herkes fiyatını saklıyor açıkçası memnun değiliz.

Emin Yüksel

“Sezon çok güzel başladı ama bir gecede 22 TL’den 12 TL’ye sonra 7 TL’ye düştü bu gibi ani çöküşler bizi çok üzdü. Mahsulümüz çok güzel ve dünyada en kaliteli incir burada yetişiyor. Dünyaya açılmış bir ürün olmasına rağmen şirketlerin oyunuyla üreticiyi bu kadar mağdur duruma düşürmesi çok üzücü, hükümetin devletin bu duruma müdahale etmemesi bizi üzüyor.  Buna bir düzenleme getirilmesini istiyoruz.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -