8 C
Bursa
Cumartesi, Ekim 31, 2020

“KAPILARIN DIŞINDA” NİLÜFER’DE SAHNELENDİ

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

Nilüfer Belediyesi’nin “Artı Festival” adıyla sürdürdüğü Tiyatro Festivali, tiyatro tarihinin en güçlü savaş karşıtı oyunlarından biri olarak kabul edilen “Kapıların Dışında” isimli oyun ile devam etti.

Nilüfer Belediyesi’nin “Nilüfer’de Festivali Artı’rıyoruz” sloganı ile düzenlediği “Artı Festival”  tiyatroların sahnelediği oyunlarla da ilgi çekiyor. Yolcu Tiyatro’nun dün akşam Nâzım Hikmet Kültürevi’nde sahnelediği “Kapıların Dışında” isimli oyun izleyenlerin beğenisini kazandı. Etkili anlatımı, sahne teknikleri ve dijital görüntü teknolojisinin kullanımı ile izleyiciyi içine alan oyun, ruhsal ve fiziksel yaralarla savaştan yurduna dönen bir askerin, döndüğünde hiçbir şeyi eskisi gibi bulamamasını konu alıyor.

Alman öykücü, oyun yazarı ve şair Wolfgang Borchert’in 1947 yılında kaleme aldığı, Behçet Necatigil’in Tükçeye kazandırdığı oyun, tiyatro tarihinin en güçlü savaş karşıtı oyunlarından biri olarak kabul ediliyor. Genç yönetmen Ersin Umut Güler’in yıllar sonra katkı ve uyarlamaları ile yönetmenliğini üstlendiği “Kapıların Dışında”, savaşın birey ve toplum üzerindeki yıkıcı etkisini aynı duygularla ile günümüze aktarmayı başarmış görünüyor.

Salonu dolduranların ilgiyle izlediği oyunun sonunda, oyuncular Cenk Dost Verdi, Pervin Bağdat, Burak Üzen ve Emre Sancar ile yönetmen Ersin Umut Güler birlikte seyircinin karşısına bu defa söyleşi için geçerek oyuna ilişkin soruları yanıtladılar. İkinci Dünya Savaşı’nın travma ve acılarından yola çıkan metnin günümüzde de geçerliliğini korumasının onu bir başyapıt haline getirdiğini ifade eden yönetmen Güler,  “Ne yazık ki aynı acılar günümüzde de yaşanıyor. Ancak savaş kadar acı olanı ise savaşa kayıtsız kalmak” dedi.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -