8 C
Bursa
Çarşamba, Ekim 21, 2020

ESNAF ÇARE BEKLİYOR BAŞKAN GÜNAH ÇIKARTIYOR

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

Giritli Mahallesi olarak bilinen ve popüler olan Halitpaşa Mahallesinde yer alan ve Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Revizyon Planı Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmadığı için işletme ruhsatları iptal edilen esnaf basın açıklaması yapmak için bir araya geldi.

Esnafın mağdur olmasına neden olan ve Anıtlar Kurulunda bulunan dosyayı yıllardır takip etmeyen Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz hatasını kapatmak için önce Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, ardından Bursa Valisi Yakup Canpolat’ı ziyaret etti.

Hayri Türkyılmaz Bursa Valisi Yakup Canpolat’ı ziyaret etti

Vali Canpolat esnafın mağdur olamaması için kurul ile görüşeceğini ifade ederken, Belediyenin umursamazlığı yüzünden mağdur edilen esnaf kara kara düşünüyor.

Mütareke Meydanında sosyal mesafe kuralına uyarak dertlerini anlatmak için toplanan esnaf şu açıklamayı yaptı:

“Bizler Mudanya esnafı olarak ticaret ruhsatlarımızın iptallerine dair kararlar alındığını öğrenmiş bulunmaktayız. Hali hazırda 3 adet iptal edilmiş ruhsat bulunmaktadır. İş bu kararın dayanağı özetle Anıtlar Kurulu tarafından Bursa’nın Mudanya ilçesinde yer alan ve tarihi eser niteliğindeki binaların çevresinde ticari faaliyet yapılamayacağına dair kararıdır. Tüm kamuoyunca bilindiği üzere Türkiye’nin dört bir yanında sit alanları veya tarihi eserlerin bulunduğu yerlerde ticari faaliyetler yapılmaktadır. Ancak Mudanya esnafının, Mudanya’ya değer katan yüzlerce işletmenin yıllardır sorunsuzca ve yasal tüm başvurularla elde ettiği ruhsatların iptal edilmesi ihtimali dahi korkunçtur.

Mağdur esnaflar basın açıklaması yaptı

Uzun lafın kısası, önümüzdeki haftadan başlamak üzere Mudanya’da yerleşik ve anılı şartları taşıyan tüm işletmelerin ruhsatlarının iptal edileceğini, Mudanya’da yüzlerce esnafın kepenk kapatacağını kamuoyuna üzüntüyle duyuruyoruz.

İş bu karar, etkilenecek olan yüzlerce işyerini işleten ve çalışan binlerce insanın evine ekmek götürememesi anlamına gelmektedir. Ayrıca, hem Bursa’nın hem Türkiye’nin güzide ilçesi Mudanya’nın ekonomisinin ciddi anlamda etkilenmesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla anılı karar sadece esnafı açısından değil, tüm Mudanya halkı için yani kamunun tamamı açısından zarar doğurmaktadır. Kamunun yararı ilkesi gereği anılı karar kaldırılmalıdır.

Geçtiğimiz 2,5 ay boyunca çalışamayan ve kepenk kapatan esnaf, yakın zamanda işyerlerini zaten borçla açmıştır. Henüz salgının ekonomik etkileri sonlanmamışken, Mudanya esnafının karşı karşıya kaldığı durum tüm Türkiye’yi etkileyecektir. Şöyle ki, iş bu kararın uygulanması tüm Türkiye için emsal teşkil edebilecektir. Bu karar ile tüm Türkiye’de sit alanları ve tarihi binalar bölgelerinde kalan esnafların ruhsat güvencesi kalmamaktadır..

Yapılması gerekenin Mudanya Belediyesi tarafından daha evvel talep edilen proje değişikliği talebinin onanması, Mudanya ilçesinde ticaret yapılmasının kanuni engellerinin kaldırılması ve binlerce insanı mağdur edecek uygulamadan derhal dönülmesidir. Aynı zamanda bu uygulama tüm Mudanya İlçesinin ekonomisini etkileyeceğinden, bu hususta yasal başvurularımızın yanında tüm bürokrasi ile özellikle Mudanya Belediyesi’nin de sonsuz desteğini talep ederiz.

Proje değişikliği onanana kadar uygulamanın durdurulmasını, telafisi mümkün olmayan zararların engellenmesini, kamu yararı güdülerek bir ilçenin tümünün ekonomisinin korunmasını da talep ederiz. Bizler yasal haklarımızı kullanırken, adalet ararken öncelikle tüm Mudanya esnafını ve halkını, devamla tüm Türkiye esnafını ve halkını dayanışmaya davet ediyoruz

İş bu hatalı karardan dönüleceğini umar, kamuoyunun bilgisine sunarız. İnisiyatifimiz gelişmeleri periyodik olarak kamuoyu ile paylaşacaktır.

Sonuç olarak anayasamızdan kaynaklanan haklarımızı, hukuk çerçevesinde savunma irademizi hep birlikte ortaya koyacağız. Destek veren tüm birimlere teşekkür ederiz.”

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -