8 C
Bursa
Cuma, Ekim 30, 2020

EMİR ALİ USTA ESNAFIN SESİ (VİDEO HABER)

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

Mudanya Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Mudanya Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Emir Ali Usta 2019 yılını yaptığı basın toplantısında değerlendirdi. Mudanya’da özellikle kiraların çok yüksek olduğuna değinen Usta Cumhuriyet tarihinin en düşük faizli kredisini verdiklerini ifade etti.

Emir Ali Usta

Yerel basının kendileri için çok önemli olduğunu belirten Emir Ali Usta genel değerlendirme yaparken, Esnaf Odası’nın durumu, ruhsatlar, pazaryeri ve sanayi sitesi konularında açıklamalar yaptı. 2020 yılından umutlu olduğunu da söyleyen Usta şu açıklamalarda bulundu:

Bizim için yerel basının önemi çok büyük, çünkü Mudanya’da 5-6 gazete var bildiğim kadarıyla beşer yüz gazete bassa üç bin gazete Mudanya’ya her hafta dağıtılıyor. Mudanya’nın gözü, kulağı ve sesisiniz. Ayrıca bu hizmetinizden ötürü teşekkür ediyorum. Biz her yıl gerek basın bildirisiyle, gerek basın toplantısıyla sene devriyesinin yani bir önceki senenin değerlendirmesini yağıyoruz.  Bir teftişimiz vardı Esnaf Kefalet Kooperatifinde o teftişin bitmesini bekledik. Buraya gelmeden önce Sayın Genel Başkan Yardımcımız, Marmara Bölge Birliği Başkanımız Yedinci Bölge Başkanımız Bahri Şarlı’yı aradım ve bir mesajınız var mı dedim? Selamlarımı saygılarımı ilet gerek basın mensuplarının gerekse Mudanya Esnaf’ının yeni yıllarını kutla dedi. Bende buradan bu mesajı iletmiş oluyorum. Değerli dostlar; öncelikle kooperatifi değerlendirelim çünkü konu para. Biz biliyorsunuz yedi yıl oldu hafızam beni yanıltmıyorsa iş başına geleli. On milyon finansmanımız vardı o dönemde bir sıkıntılı bir dönem yaşadık, o konulara girmek istemiyorum. Bu finansman şu anda 116 milyon 500 bin lira. Yani yedi senede artışını artık siz hesap edin. Tabi bu artışta başta Mudanya Esnaf’ının son derece dürüst davrandığını unutmamak lazım kendilerine teşekkür ediyorum. Çünkü takip oranımız bu yıl için söylüyorum binde 8.Yani 116 milyon 500 bin lira para verilmiş takipteki paramız 1 milyon 696 TL. 2019’da 554 kişi kredi kullanmış. Kullandırılan kredi 2019,1 Ocaktan 31 Aralık’a kadar kullandırılan kredi 60 milyon 420 TL’dir. Türkiye’de bin kooperatif var bildiğiniz üzere. Şu anda kooperatifimiz gerek finansman konusunda, gerek se takip konusunda bin kooperatifin arasında 48. Sırada. Bölgemizde de 45 kooperatif var. Bu kooperatifler içinde de 100 milyonu geçen 10 kooperatif içindeyiz. Yani şu anda kooperatifler altın çağını yaşamaktadır. “

Emir Ali Usta

FAİZLER DÜŞTÜ

Mudanya Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Mudanya Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Emir Ali Usta kredi faizi ile ilgili de bilgi verdi. Usta şöyle devam etti:

1998-2001 arasında kooperatif başkanlığı yapmıştım ben, o dönemlerde faizler yüzde 47’idi. Şimdi son bir gelişme faizlerimiz yüzde 6’dan senelik yüzde 4,5’a düştü. Sadece bununla kalmadık bloke sermayemiz yüzde 3’ten yüzde 2’ye masraf karşılıklarımızda bir buçuktan bir yirmi beşe inmiştir. Yani 200 bin lira kredi verdiğimiz ve 60 ay geriye ödemeli bir kredide ödeyeceğiniz faiz 39 bin liradır kümülatif. İlk senede İlk senede 4 bin 300 lira, son senede de 3 bin 380 liradır. Bizim sıkıntımız faizlerin oynak olması, her an değişebilir çünkü yapılan sözleşmede faizler değişkendir. Bütün riskimiz bu. Ayrıca gerek odada gerekse kooperatifte teftişler eksik olmaz, teftişimizi de alnımızın akıyla verdik. Hep söylediğim bir laf vardır; 25 yıllık idareciyim ben, başta yönetim kurullarım daha sonra bana oy veren esnaf ve personelimin başını öne eğecek, yüzünü kızartacak hiçbir davranış içinde bulunmadım 25 yıldır ki, öyle bir iftiralara maruz kaldık ki özellikle odada bu Pazar yaptığımız sırada, yani yaptıktan 4,5 yıl sonra yine böyle imzasız isimsiz bir dilekçe ile bakanlığa şikayet edildik. Mülkiye Başmüfettişi geldi ve denetledi oradan da alnımızın akıyla çıktık. Kooperatifin bu durumda olmasının en büyük etkeni Bölge Birliği Başkanımız Sayın Bahri Şarlı’dır. Bahri Şarlı’ya ne zaman telefon etsek anında ulaşabildiğimiz bir başkandır. Ne zaman para lazım olsa tedarik etmiştir. Yani kolay değildir bin kooperatif içinde 48. olmak.”

KİRALAR ÇOK YÜKSEK

Mudanya Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Mudanya Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Emir Ali Usta kiraların çok yüksek olduğunu ve esnafın sıkıntı çektiğini vurguladı. Usta,”Oda esnafın bir nevi sendikasıdır. Belli insanlar kaile almasa da bir esnafın ayağı taşa takılsa onu yerden kaldırmak bizim görevimizdir. Her türlü maddi manevi, her türlü sıkıntılarıyla ilgilenmek zorundayız. Sıkıntılarımız var. Nedir sıkıntılarımız, örneğin Mudanya’da kiralar çok yüksek. Benim söylediğim hep bir söz var Mudanya’da 15-20 bin lira kira ancak bankalar verir. Mudanya’da soruyorum kaça kiraladın cevap 20 bin lira. 10-15 bin lira. Bu kiralar devam ettiği müddetçe dikkat edin bir yığın devren satılık dükkân var. Benim bildiğim 13-14 dükkân, devren satılık. Bunun birinci nedeni kiralardır. İkinci neden özellikle yaz sezonunda trafik, otopark, yolların kötü olması, insanların o trafikten bezmesi ve geriye dönmesi. Şimdi bir uyarıda da bulunmak istiyorum ilgililere, hazır şimdi kış mevsimi. Bu konularda bugünden önlem alınırsa iyi olur. “dedi.

MUDANYA’DA RUHSAT SORUNU VAR

Mudanya Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Mudanya Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Emir Ali Usta Mudanya’da esnafın ruhsat iptali sorunu ile uğraştığını gündeme taşıdı. Yaptıkarı çalışmalardan da bahis eden usta:

Bir sıkıntıda 12 Mahallesi Halitpaşa Caddesi’ndendir.  Şu anda orada buluna esnaf ruhsatlarının iptali ile karşı karşıyadır. Belediye birer yazı yazdı, ruhsatınızı iptal edeceğim dedi ve bir kısmı idari mahkemeye gitti ve yürütmeyi durdurdu. Bu ruhsatları veren bu belediye, ne zaman verirse versin o döneminde bir belediye başkanı vardı, o dönemde buralar SİT alanıydı ama gelin görün ki burada Anıtlar Kurulu veya filanca şikayet etti falanca şikayet etti, işte BİMER’e şikayet ettiler vs. Bir koruma planı var, bu planı neden hala anıtlar yüksek kuruluna onaylatmadılar bütün mesele bu. Nedir bu mesele? Getirin bana tarih sayısını ben takip edeyim dedim. Belediye o bölgede arsa satıyor esnafımıza, aynı arsayı 2-3 sene sonra vay burası SİT alanı diye geri almaya çalışıyor ve mahkemelik oluyorlar. Mudanya’nın göz bebeği olan bir caddede bu tür olayların olması bizim esnafımızı üzmekte. Biran önce bu koruma planının anıtlar kurulundan tasdik edilmesi lazım. Bu tasdik edilmezse, bu tip sorunlar bitmeyecektir. Hizmetlerimize gelince gene meslek konusunda ustalık belgesi vermeye devam ediyoruz. Mesleki yeterlilik belgesi başvurularını almaya devam ediyoruz. Dövmecilikle ilgili ustalık belgesi sınavımız olacak.

2019 yılı içinde ilçemizde açılan esnaf sayısı 281, kapanan esnaf sayısı 231’dir. Bin 625 toplam üyemiz bulunmaktadır. Sıkıntımızın bir başka boyutu da oda aidatlarıyla ilgili.  Biz yüzde 51’i devlet olan kamu kurumu niteliğinde bir kuruluşuz. Alacağımız amme alacağıdır. Amme alacaklarında zaman aşımı diye bir olay var yani beş yılı geçtikten sonra sıkıntı. Onun için biz bazı üyelerimizi icraya vermek zorunda kalıyoruz. Ama bu icraya vermek sakın ola yanlış anlaşılmasın. Yani icraya vermeden önce kendilerini tebligat yapılıyor, kendilerine telefon ediliyor, görüşe bildiklerimizle görüşüyoruz ama nihayetinde amme alacağıdır, yüz lirada olsa icraya vermek zorundayız. Yoksa hakkımızda soruşturma açılır. Türkiye genelinde olması gereken veya konfederasyonu muzunda istediği birkaç iş var. Çünkü odamızın gelir kaynaklarının artması lazım. Birde devletin üstünden bir takım yükleri bizim almamız lazım. İşyeri açılış ruhsatlarını biz verelim diyoruz. İkinci sınıf defterlerini esnafın biz tutalım. Defter tasdiklerini noter değil odalar yapsın.  Tekel ruhsatlarını (TAPDK) biz verelim. Her ilde her ilçede olsun ki yığılmalar da önlenir. İşyeri açılış, kapanış saatlerini Esnaf Odaları versin. Hiçbir konuda olmadığı gibi bize de bir görüş açılış kapanış saatlerinde sorulmadı şimdiye kadar 5-6 senedir. Bu saatleri biz verirsek eğer,   bu sorunda ortadan kalkmış olur.

2020 inşallah hayırlı uğurlu gelir. Ben umutluyum. Mutlaka ve mutlaka her karanlığın bir aydınlığı olacaktır. Evet Türkiye’miz zor günler geçiriyor, ama aşacağına inanıyorum. Bir takım esnaf ile ilgili tedbirler var. Ben 25 yıllık idareciyim ve Cumhuriyet tarihinin en ucuz faizli kredisini veriyorum. 4,5 faiz Cumhuriyet tarihinde Esnaf Kefalet Kooperatiflerinde yoktur. Önlemler de alınıyor ama kiralardan örnek verdim mesela. 10-15 bin lira kira olur mu? Ne satacağız da kazanacağız bu parayı? Nihayetinde bunun hesabı var, kitabı var. Birazda bizim gayret etmemiz lazım. “ifadelerini kullandı.

PAZARYERİ VE SANAYİ SİTESİ NE OLACAK?

Mudanya Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Mudanya Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Emir Ali Usta sanayi sitesi ve Pazar yeri ile ilgili görüşlerini de açıkladı. Usta sözlerini şöyle tamamladı:

Pazar yeri konusunda bir komisyon kuruldu orada bizden de temsilci vardı. Hatta ilk komisyon toplantısında hafızam beni yanıltmıyorsa 11 kişi vardı katılan. 10’a 1 çıktı biz karşı çıktık pazarın taşınmasına. Mevcut yerine de karşı çıktık, şu anda taşınan yerine de karşı çıktık. Bizim isteğimiz şuydu, eğer orada bir icraat yapacaksa belediye o icraat başlayıncaya kadar kar kış. Şu anda kullanılmıyor orada Pazar orada var mı? Bir faaliyet yok.  O pazaryerinde o iş devam etsin yeni Pazar  yeri yapıldığında taşınsın nereye taşınacaksa. Çünkü giyim eşyası satılan bir Pazar buranın açıkta olması büyük sakınca. Bir branda veya bir naylonla örttüğünüz zaman o verimi alamazsınız oradan hele şimdi mevcut yerinde. Kuvvetli bir yağmur yağsa alır götürür mevcut yerinden.  Bir toplantı daha yapıldı denildi ki o toplantıda Burgaz’ın arka tarafında bir cadde var, oraya taşınsın baktım ilgili odalar bizim çok az üyemiz var orada 3-5 üyemiz var. İlgili odalar taşınsın madem esnaf istiyor dediler bizde evet dedik o karara çünkü esnafın temsilcisi nihayetinde onlar. Biz bu ilçenin odası olduğumuz için bizi davet ettiler. 

Sanayi sitesine gelince, ben göreve geldiğimden beri dillendiriyorum, bizim istediğimiz mevcut iki tane sanayi sitemiz var, bu iki sanayi sitemizde esnaflarımız var mal sahiplerimiz var. Öncelikle bir sanayi sitesi yapılacaksa bu yerlere emsal imar verilmesi lazım. Başka bir şey düşünülmemeli orada yani. Çünkü adam emeğini almış o dükkana yatırmış, öncelikle oralara imar verip esnafı mağdur etmemek lazım. İkincisi şimdi dillendirilen bir ışıklı yolu var burada yapılsın diye. Yapılsın da Işıklı Yolu etrafında yapılaşma başladı. Şu anda düştüğümüz duruma on sene sonra tekrar düşeceğiz. Bizim bir önerimiz vardı kayan bir bölge vardı Tepedevrentten aşağıya inerken orada kayan bölgede inşaatta mümkün değil anladığım kadarıyla. Orasının sanayi sitesi olarak plana işlenmesi alt yapını yapılması daha sonra oradaki esnaf bir kooperatif kurar, biz tam destek veririz ona. Hayır efendim Burgaz Pazarı gibi odanın iktisadi işletmesi yapsın diyorlarsa da ona da varız biz bunu da yaparız.  Fakat altı sene oldu hiçbir hareket yok.”

MUDANYA TERCİHİNİ KOYAMADI

“Ben bu memlekette doğdum ve büyüdüm Mudanya’yı bilirim biraz. Mudanya baştan tercihini koyamadı. Bir ilde bir ilçe de mastır planları vardır, geleceğe dönük yapılır. Bunlar nedir? Önce belirlenir, bu ilçe tarımla mı kalkınacak, sanayi ile mi kalkınacak, turizm ile mi kalkınacak. Mudanya içinde tarım bitmiş durumda zeytincilerin hepsi dertli kendi işlemiyorsa o toprağı para kazanması zor her şeyi para verip yaptırıyorsa zor. Mudanya’nın içi için söylüyorum bunu. Sanayici gelip burada yatırım yapamaz neden yapamaz? Arsa pahalı gider Karacabey, Kemalpaşa’ya şuraya buraya orada yapar. Buranın tek çıkışı turizmdir. Bu işte çok çok geç kalındı sadece bu dönem değil. Yani buradan bakıldığında Bozburun’dan sonrasını görmesi lazım idarecilerin. Ulaşım mastır planı, trafik mastır planı yıllar önce yapılması lazımdı burada büyük hatalar yapıldı. Şu anda kış aylarındayız ve de bu aşamada önlem alınması lazım. Cumartesi Pazar 250-300 bin araba geliyor buraya. Ne yapılacaksa mesela ki biz öneride getirdik gene getirmeye devam ediyoruz eski tren yolu var 50 metre genişliğinde devletin. Bu yolun acilen açılıp alternatif yol haline getirilmesi gerekir ve de paralel olarak Mudanya’ya bağlanması lazım tabii ki bu Mudanya Belediyesi’nin işi değil Büyükşehir ve devletin işi. Bu yapılmazsa inanın her sene trafik otopark sorunu bir bu kadar daha büyüyecektir. İşin başında hata yapıldı ilerisi görülmedi ben yaptım oldu denilip günü birlik tedbirlerle halletmeye çalıştık beceremedik şu anda sıkıntısını çekiyoruz.”

İYİ GEÇİNMEK LAZIM

Mudanya Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Mudanya Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Emir Ali Usta Mudanya Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi arasında bir iletişim eksikliği mi var? Sorusuna ise şu cevabı verdi:

“ Şimdi o işin siyasi boyutu bunlara girmek istemem ama şunu söyleyeyim ben; iyi geçinmek lazım. Yani ben üst birlikle onun üstündekiyle iyi geçinmem lazım çünkü nihayetinde beraber çalışıyoruz. Kavga etmememiz lazım bu işin siyasi boyutu fazla girmek istemiyorum dikkat ederseniz bir senedir ilk defa basın açıklaması yapıyorum. Onu da basın bildirisi halinde yapacaktım yanlış anlaşılmalara neden omasın diye Emir Ali Usta artık basının karşısına çıkmıyor diye bir algı yaratılmasın diye yüz yüze gelelim dedik.”

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -