8 C
Bursa
Çarşamba, Ekim 21, 2020

DUYGULARI İFADE ETMEK HAYATI KOLAYLAŞTIRIR

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

Koronavirüs süreci yavaş yavaş yerini normalleşmeye bırakırken; bu dönemin en çok etkilediği konuların başında ikili ilişkiler geldi. Bu dönemde eşler arasında yaşanan gerginlikler deki artışın beklenen bir durum olduğunu belirten uzmanlar, sorunların duyguları ifade ederek ve empati yöntemiyle aşılabileceğini söylüyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç, normalleşmeyle beraber yavaş yavaş geride kalan salgın döneminin ikili ilişkiler üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

SORUNLARA NASIL YAKLAŞILDIĞI ÖNEMLİ

Bu dönemde aile bireyleri, özellikle de eşler arasında yaşanan gerginliklerin artış göstermesinin önceden beklenen bir durum olduğunu belirten Koç, şunları söyledi:

“Bu süreçte çatışmaların artması gayet normal çünkü insanın olduğu yerde çatışma vardır, olmalıdır da. Bu bireyleri olgunlaştırır ve geliştirir. Asıl mesele sorunlara nasıl yaklaşıldığıdır. İlk olarak bir sorun yaşandığında çözmek mi amaçlanıyor yoksa sonucu ne olursa olsun sonuna kadar sürdürme eğiliminde mi olunduğunun ayrımı yapılmalı. Bireyler kendilerine ‘Ben ne istiyorum? Sorunu mu çözmek istiyorum yoksa amacım ‘yalnızca’ haklı olmak mı?’ sorularını sormalı. Bunu anlamak bile ilişkilerde epeyce yol almaya yardımcı olacaktır. Anlamak önemli çünkü ilişkiler anlamak ve anlaşılmak üzerine kurulu. Bir ilişkiyi tarif ederken iki kişinin bir araya gelmesinden bahsediyoruz. Dolayısıyla her iki tarafın ihtiyaçları da hesaba katılmalıdır. Karşımızdaki birey ne düşünüyor ne hissediyor farkına varmalıyız. Tek tarafın beklentilerine göre yaşanan ilişki bir noktada tıkanacaktır.”

ÖFKE ANLAŞMAZLIKLARA YOL AÇIYOR

Duyguları ifade etmenin hayatı kolaylaştıracağına dikkat çeken Sedef Koç, “Herhangi bir durum eşlerden birini öfkelendirdiğin de bunu karşı taraf ile paylaşırsa rahatlama ve hafifleme ile birlikte aynı durumun tekrarlanmaması için bir sınır çizilmiş olunur. Karşı taraf bu durumun rahatsız edici olduğunu fark edecektir. Yani öfke sağlıklı şekilde ifade edilebilirse ilişkileri düzenlemek için bir fırsat yaratacaktır. Fakat öfke, her iki tarafa da zarar veriyorsa muhtemelen o duyguyla ilgili problem yaşanıyordur. Eşler arasında anlaşmazlıklardan bahsettiğimizde de en sık karşımıza çıkan duygu tahmin edeceğiniz gibi öfke. Bu noktada, öfkeden kurtulmanın yolları, öfkeyi hayatımızdan tamamen çıkarmak için 5 etkili yöntem gibi maddeler sıralanması mümkün değil. Öfke evrensel bir duygu ve diğer duygular gibi hayatın önemli bir parçası. Amaç öfkeyi eksiltmek değil, bunu kontrol etmeyi öğrenmek olmalı” diye konuştu.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -