8 C
Bursa
Cuma, Ekim 30, 2020

CUMHURİYET DESTANI MUDANYA CADDELERİNDE

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

Sıcak savaş dönemini sona erdiren, diplomatik dönemin zeminini hazırlayan Mütareke’ye ev sahipliği yapan Barışın ve Kardeşliğin Başkenti Mudanya, konuklarını Cumhuriyet tarihiyle karşılıyor.

Mudanya caddelerinde hayat bulan Cumhuriyetin kuruluş süreci, “Kurtuluştan Mütareke’ye Mütareke’den Cumhuriyete” temasıyla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na kadar kenti süsleyecek.

Mudanya Belediyesi, kenti Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temelinin atıldığı önemli tarihleri anlatan çizimlerle donattı. İllüstrasyon sanatçısı Tülay Palaz’ın çizimleriyle Mudanya caddelerinde hayat bulan Cumhuriyetin kuruluş süreci “Kurtuluştan Mütareke’ye Mütareke’den Cumhuriyete” temasıyla, 12 Eylül Mudanya’nın düşman işgalinden kurtuluş günü, 11 Ekim Mudanya Mütarekesi ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları boyunca kenti süsleyecek. Çanakkale Zaferi, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve kurmaylarının Samsun’a çıkışı, Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri, TBMM’nin açılışı, 1. ve 2. İnönü Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi, Büyük Taarruz, Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Mudanya Mütarekesi, Lozan Antlaşması ve Cumhuriyetin ilanı, illüstrasyon tekniğiyle anlatıldı.

Cumhuriyet değerlerinin Mudanya’da özgürce yaşandığına vurgu yapan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Bizler kendimiz Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet değerlerini rehber edindik. Mudanya; Türkiye ve dünyada barış ve kardeşlikle anılmayı hak eden nadir kentlerden biri. Mudanyamıza barışın ve kardeşliğin başkenti derken, bunu pekiştirmek için de tüm etkinliklerimizde kentimizle ilgili bu değerleri yaşatmaya devam ediyoruz. Sadece 11 Ekim değil, bir Cumhuriyet ve özgürlükler kenti olan Mudanya’da tüm bayramlarımızı en güçlü şekilde kutlamaya, sonsuza dek barış mesajımızı anlatmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -