8 C
Bursa
Cuma, Ekim 30, 2020

Çöpe atılmıyor toprağa kazandırılıyor

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

Nilüfer Belediyesi bitkisel ve yemek atıklarını organik gübreye dönüştürecek olan Kompost Ünitesi’ni Hayata geçirerek Bursa’da belediye olarak bir ilki gerçekleştirdi. BEBKA desteğiyle hayata geçirilen “Nilüfer’de Çöpe Atmıyoruz Toprağa Kazandırıyoruz” Projesiyle, ayda ortalama 800 kilo organik gübre elde edilmesi planlanıyor.

Nilüfer Belediyesi, katı atıkların dönüştürülmesiyle hem çevre sağlığına, hem de ekonomiye katkı sağlayacak Kompost Ünitesi’ni hayata geçirdi.

BEBKA’nın 2018 Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Kırsal Alan Bürosu tarafından hazırlanan “Nilüfer’de Çöpe Atmıyoruz Toprağa Kazandırıyoruz” Projesi ile hibe kazanan Nilüfer Belediyesi, bu proje kapsamında Ürünlü Mahallesi’nde bulunan Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nda Kompost Ünitesi’ni kurdu.

Bursa’da bir ilk olan Kompost Ünitesi’nin açılışı törenle yapıldı. Kent Bostanlarında yetiştirilen biberlerin ipe dizilmesiyle oluşturulan açılış kurdelası ve saman balyalarının üzerine yine orada yetiştirilen mısır, kabak gibi sebzelerin yerleştirilmesiyle oluşturulan kürsü, açılış töreninin en renkli görüntülerini oluşturdu.

Açılışa, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, BESOB Başkanı Arif Tak, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Ürünlü Mahalle Muhtarı Kadir Beki ve Ürünlü halkı ile vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, otel-restoran gibi işletmelerde ortaya çıkan yiyecek atıklarının, semt pazarlarında ortaya çıkan meyve ve sebze atıklarının Kompost Ünitesi ile işlemden geçirerek organik gübreye dönüştürüleceğini belirtti.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -