8 C
Bursa
Pazartesi, Ekim 19, 2020

ÇARE GÖSTEREN USTA, DİNLEMEYEN BELEDİYE , ÇİLE ÇEKEN ESNAF…

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

Mudanya’da Giritli Mahallesi esnafının ruhsat iptali ile ilgili olarak 2014 yılından bu yana mücadele veren Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Esnaf ve Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Emir Ali Usta, gecesini gündüzüne katarken Mudanya Belediyesi’nin konuyla ilgili tatmin edici bir açıklama yapmaması dikkatlerden kaçmadı.

Mudanya’da yayın yapan Radyo Poyraz’da imtiyaz sahibi Öner Kıran’ın konuğu olan Usta 2018 yılında yaptığı açıklamaları da hatırlatırken soruna çare bulunması için ortak akılla hareket edilmesi gerektiği çağrısını yineledi.  

 MUDANYA’DA NELER OLUYOR?

Giritli Mahallesi’nde bulunan işlemelerin tümünün ruhsatları Mudanya Belediyesi tarafından iptal edildi. Giritli Mahallesi’nde bulunan evlerin tamamına yakını imar planında konut olarak kayıtlı ve tescilli binalar. Bu binaların bulunduğu mahallede ticarethane ruhsatı alabilmenin tek yolu kentsel Sit alanı koruma amaçlı imar planı revizyonu yapmak ve yapılan bu revizyon planını yetkili kuruma onaylatmaktı. Ancak Mudanya Belediyesi kentsel SİT alanı koruma amaçlı imar revizyon planını Kültür Varlıkları Koruma Kurulu ve Anıtlar Kurulu’nda iş takibi yapmaması ve planı onaylatmaması sonucunda ruhsatlar iptal edildi.  Sorun bu noktaya gelmesin diye Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Esnaf ve Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Emir Ali Usta defalarca çağrıda bulundu ve “Ortak akılla iş takibi yapalım” dedi. Çağrısına cevap alamayan Usta basın açıklaması yapmak durumunda kaldı. Emir Ali Usta’nın çağrılarına belediye ses dahi çıkartmazken Belediye Başkanı katıldığı TV programlarında yapılan revizyon planının ilgili kurumlarca onaylanmadığını belirtmekle yetindi.

27 KASIM 2018 EMİR ALİ USTA’NIN AÇIKLAMASI:

“Ana teması burası Sit bölgesi, Sit bölgesinde Mudanya Belediyesi Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı revizyonu yapıp onayladı. 2014 yılında geldi bu belediye yönetimi iş başına. 2017’de üstüne basarak söylüyorum üç sene gecikmeyle bu planı yaptı. Planı yaptı Büyükşehir’e gönderdi Büyükşehir’de onayladı. Elimde Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Kararı bulunuyor. Bu esnafımız için bir bilgilendirmede olsun istedim. Esnafımızda bugün buraya gelecekti ama öcü gibi korkuyor gider orada fotoğraf verirsek dükkanımız mühürlenir diye…

Koruma Kurulu Kararı 13.09.2018 tarihli toplantıda alınmış ve de Belediye durmadan Koruma Kurulunu suçluyor, onu suçluyor bunu suçluyor.  İşin aslıda Koruma Kuruluna odamızın teknik elemanları gitti ve evrakı aldı. Burada çarpıcı bir olay var insan burada şaşırıyor, evrakı aynen okuyorum, ‘Mudanya Belediyesi Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı revizyonu yapıp onayladı. Ne zaman getirdi gündeme 2017’de buna dikkat etmek lazım. Büyükşehir’de onayladı en son Koruma Kurulu’nun 13.09.2018 tarihli toplantısında. Mudanya Belediyesi’nden konut, ticaret ve hizmet bölgeleriyle ilgili çalışma yapıp gönderilmesine karar verildi.  Bugün itibarıyla kurula sunulan hiçbir çalışma yok. Şimdi siz esnafı toplayacaksınız Uğur Mumcu Kültür Merkezi’ne diyeceksiniz ki sıkıntı var, masanızdan sıkıntı var, sandalyenizden sıkıntı var artık dayanamıyoruz, yapamıyoruz tıkandık işte yukarıdan baskı var. Arkadaş kabahat sende buyur karar burada. Niye yapmadınız bu saate kadar? Bakın 13.09.2018, hadi gecikmelerden de vaz geçtik. 2014’te seçildiniz aciliyeti gereken bir proje onların hepsinden vaz geçtik.

NEDEN CEVAP VERMEDİNİZ?

Ama bakıyorsunuz 13.09.2018 tarihli yazı. Neden cevap vermediniz, neden istenilen evrakları ve projeleri götürmediniz Anıtlar Kuruluna. Bundan üç saat öncesine kadar bu evraklar Anıtlar Kurulunda yoktu. Bu esnaf dört buçuk yıldır Mudanya Belediye Başkanı’ndan çektiğini hiç kimseden çekmedi. Ben 60 yaşındayım Bu memlekette Belediye Başkan Vekilliği de yaptım, Belediye Meclis Üyeliği de yaptım, 35-40 yıldır idareciyim 22 yılda kesintisiz Oda Başkanıyım Kooperatif Başkanıyım. Bu memlekette yaşıyoruz her şey ortada. Bu toplantıda asıl söylemem gereken şeyleri de söyleyemiyorum neden? Keşke doğru dürüst bir şeyler olsaydı. Düşünebiliyor musunuz? Esnafı topluyor belediyenin Esnaf Komisyonu var ama Esnaf Komisyonu yok. Bakın bunların bir sürü benzerleri var Tirilye’de sakin kent bakıyorsun etrafına meclis üyesi yok. Hani ortak aklı nerede? Bu itibarla bu işi eğer şu kararı versin Anıtlar Kurulu’na götürsün versin takipçisi ben olacağım.  Kendim takip edeceğim. Bu esnaf mağdur olamaması lazım yeterince mağdur oldu.”

PAŞA KAMUOYUNA AÇIKLAMA YAPTI

Mudanya Mütareke Evi ve Bölgesini korumak için kendisini gönüllü olarak ilan eden emekli Tüm General Yaşar Karagöz Mudanya Mütareke Müze evi çevresinde ki bazı işletmelerle ilgili sıkıntıları dilekçelere döktü ve o dilekçeler ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından dikkate alındı.  İlk etapta 2-3 işletmenin ruhsat iptal edildi akabinde diğer tüm işletmelerin ruhsatları Mudanya Belediyesi tarafından iptal edinmek zorunda kalındı. Giritli Mahallesi’ndeki tüm ruhsatların iptal edilmesine neden olan olay ruhsatı iptal edilen bir işletme sahibinin kendisini emsal göstererek ‘madem benim ruhsatımı iptal ettiniz diğerlerini de iptal edin diye Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na bir dilekçe göndermesiyle gerçekleşti. Emekli Tüm General yaptığı açıklamada, ‘Mudanya Giritli Mahallesi’nde benim şikayet ettiğim 2 işletme oldu onun dışında şikayetçi olmadım mevcutta tüm işletmeleri ilgilendiren ruhsat iptalleri benim şikayetimle olmadı kamuoyu bunu bilmeli ‘açıklaması yaptı.

USTA 14 OCAK 2020’DE DE BELEDİYEYİ UYARMIŞTI

 Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Esnaf ve Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Emir Ali Usta, 14 Ocak 2020’de yine Radyo Poyraz’da Öner Kıran’ın konuğu oldu. Usta burada da şu açıklamayı ve çağrıları yaptı:

“Çıkartın şu planı. Bodrum, Marmaris sit alanımı yok orada. İşte yanınızda Ayvalık, Cunda burada sit alanlarının altları dükkân. Nasıl yapmış bu insanlar. Orada belediye yok mu? Büyük Ada orada belediye yok mu? Yani çok basit bir olay. Deniyor ki efendim anılar kuruluna takıldık.  Bakın ben geçmiş yıllarda da söyledim bunu Anıtlar Kurulu onayını tarih ve sayı versinler ben elden takip edeceğim. Ya da o bölgenin koruma ıslah planlarının geçmesi için elimden geleni yapacağım.  Neden olay buraya kadar geldi? Yok efendim o şikâyet etti o bilmem Bimer’e şikâyet etti de… Siz işi sağlam yapın koruma planlarını geçirin mesele bitsin. Şu anda esnafın yarısına yakını yürütmeyi durdurma almış bekliyorlar, haliyle esnaf haklı. Ben bu ruhsatı belediyeden aldım be mübarek. belediyeden ruhsat aldım benim ruhsatımı iptal ediyorsun neden? O dönemin belediyesi anıtlara sormadı diye. Böyle bir yaklaşım olmaz. Bu çıkacak plan tüm Halit Paşa’yı kapsar ben orada oturuyorum bunun ivedilikle çıkması lazım. O plan hangi aşamada bilen yok. Planı Mudanya Belediyesi takip ediyor, ayrıca bir şey daha yapılıyor, geçtiğimiz yıllarda bu iş baş gösterdiğinde buraların hepsi mühürlendi. Buralara cezalar yazıldı, yürütmeyi durdurmalar alındı, kaldırıldı. Bizim esnafımız davayı kazandı, Danıştay’a gitti kazandığı davalar var. Şimdi gidiyor zabıta restorandı mühürlüyor bir daha. Ne diyor, inşaatı devam ediyor. Bitmiş inşaat seneler olmuş. Böylede anlayamadığımız bir durum var.

TEKRAR SÖYLÜYORUM, BEN TAKİP EDECEĞİM

Bana bunun tarih sayısını versinler ben elden takip edeceğim.  Buranın çözülmesi lazım. Çözülmezse olmaz. Hatta hatta daha ileriye gideyim Halit Paşa’nın planlarında bana göre alt katların tamamının işyeri olması lazım. Çünkü o ufacık daracık evler Rum’dan kalma. Orada başka rant yok, o ailenin kazanacağı rant başka bir şey yok. Orada bir süs eşyası dükkânı açabilir oraları hareketlenir. Bu planın geçmesi lazım orada. İyi izah edilmeli Anıtlar Kurulu’na bu iş. Ayvalık, Cunda, Büyük Ada örnekleriyle anlatılmalı. Anlatılmadı mı, anlatılıyor da biz mi bilmiyoruz? O da önemli yani. Acaba nerede takıldılar bunu da afişe etsinler biz belediyenin yanında olacağız tüm gücümüzle. Gider Büyükşehir Belediyesi’nin Başkanının kapısını da çalarız. Ben telefon açıp direkt görüşebiliyorum Alinur Bey ile. Sıkıntı yok, eğer siyasi bir güç ise tüm milletvekillerini iktidar muhalefet hepsini gezeriz. Bu nasıl çıkmadı beş senedir bu plan nerede? Bunu bulamıyoruz. Bir bilgi verilmiyor kamuoyuna ben bana versinler demiyorum. Bir basın açıklamasıyla anlatılabilir.  Planı yapan Mudanya Belediyesi ve takibini de yapması gereken o.

EKMEK YİYEN ÇALIŞANLAR NE OLACAK

Bir kısım esnaf yürütmeyi durdurma kararı aldı ama mahkeme menfi bir karar verirse tüm ruhsatlar iptal olur. Onun için bu planın hızlanması lazım, bu hep başımızı ağrıtacak çünkü. Çeşitli bahanelerle geçiştirilemez bu koruma planının geçmesi lazım.  Oradaki esnaf tuttu ve müşterisi var beşer kişi çalıştırsa sekiz on esnaf olsa ekmek yiyor insanlar.  Birde bu tarafından da bakmak lazım. “

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -