8 C
Bursa
Salı, Ekim 20, 2020

BURSA, EMLAK YATIRIMCISININ GÖZDESİ OLACAK

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

Hürriyet Emlak, Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası’nın (BEMO) 20. kuruluş yıldönümü etkinliğinde şehirdeki emlak piyasasını masaya yatırdı.

Hürriyet Emlak verilerine göre; 2019’da satılık konut fiyatlarında fiyatı en çok artan ilçenin Gemlik (%19) olduğu görüldü. Bursa’nın bazı ilçeleri de satılık konut sayısındaki artışla dikkat çekti. Kestel (%53), Gürsu (%45) ve Orhangazi (%34) satılık konut sayısının arttığı ilçeler listesinde ilk sıralarda yer aldı. Bursa’nın en çok ilgi gösterilen ve arama motorlarında aranan ilçeler ise Emek, Çalı, Beşevler, Yunuseli, Balat ve Bademli oldu. İznik, satılık konutlarda 2.596 TL’lik metrekare fiyatıyla ilk sırada yer aldı. İznik’i, Mudanya (2.399 TL) ve Nilüfer (2.367 TL) takip etti.

Kasım 2019 itibariyle il genelinde satılık konutların metrekare fiyatı ortalama 2.217 TL olarak gerçekleşirken, kiralık konutların metrekare fiyatı ise 11 TL seviyesinde oluştu. İl genelindeki amortisman süresi ise 19 yıl olarak tespit edildi. Kiralık konutlarda en çok fiyatı artan ilçenin Orhangazi (%18) olduğu görüldü. Kiralık konut sayısının en çok arttığı ilçe ise %53’le Kestel oldu. Kestel’i, %35’lik artışla Gürsu izledi.

Emlak sektörünü tek bir çatı altında buluşturan Hürriyet Emlak, Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası’nın (BEMO) 20. kuruluş yıldönümü etkinliğinde Bursa emlak piyasasına ait verileri paylaştı. Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ticari İşlerden Sorumlu Eş Genel Müdür Zeynep Tandoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte şehirdeki emlak piyasası da masaya yatırıldı. Hürriyet Emlak verilerine göre, Kasım 2019 itibariyle il genelinde satılık konutların metrekare fiyatı ortalama 2.217 TL olarak gerçekleşirken, kiralık konutların metrekare fiyatı ise 11 TL seviyesinde oluştu. İl genelindeki amortisman süresi ise 19 yıl olarak tespit edildi.

Verilere göre Bursa’da öne çıkan ilçelerin başında İznik, Mudanya ve Nilüfer’in geldiği görüldü. İznik, satılık konutlarda 2.596 TL’lik metrekare fiyatıyla ilk sırada yer aldı. İznik’i, Mudanya (2.399 TL) ve Nilüfer (2.367 TL) takip etti. Veriler, 2019’da satılık konut fiyatlarında fiyatı en çok artan ilçenin ise Gemlik (%19) olduğunu gösterdi. Bursa’nın bazı ilçeleri de satılık konut sayısındaki artışla dikkat çekti. Kestel (%53), Gürsu (%45) ve Orhangazi (%34) satılık konut sayısının arttığı ilçeler listesinde ilk sıralarda yer aldı.

Kiralık konutlarda en çok fiyatı artan ilçenin Orhangazi (%18) olduğu görüldü. Kiralık konut sayısının en çok arttığı ilçe ise %53’le Kestel oldu. Kestel’i, %35’lik artışla Gürsu izledi. Nilüfer, ortalama 11 TL’lik metrekare fiyatıyla kiralık konut fiyatının en yüksek olduğu ilçeler arasında ilk sırada yer aldı. Nilüfer’i 10 TL metrekare fiyatıyla Osmangazi ve 9 TL ile Mudanya izledi.

Geçtiğimiz yıla bakıldığında; Bursa’da en çok aranan konut tiplerinin, 1+1 ve 3+1 olduğu görülüyor, ayrıca villa tipi konutlar da en çok aranan konut tipleri arasında yer alıyordu. 2019’da ise Bursa’da en çok ilgi gören konut tiplerinin 1+1, 3+1 ve müstakil evler olduğu görülüyor.

Bursa’da sıfır konut proje sayıları artışta

Konut projelerini tek çatı altında toplayan Hürriyet Emlak Projeland tarafından açıklanan veriler** ise yeni konut projeleriyle ilgili bilgileri ortaya koydu. Bursa’da sıfır konutların ortalama metrekare birim fiyatının 4.186 TL olduğunu gösteren veriler, ildeki A Plus konutların metrekare ortalama biri fiyatının ise 6.806 TL’ye kadar çıktığını gösterdi. Bursa’nın, Türkiye’de sıfır konut fiyatlarının en yüksek olduğu iller arasında 6. sırada yer aldığını gösteren Hürriyet Emlak Projeland verilerine göre; Bursa’da yer alan sıfır konutların; A sınıfı 6.443 TL, B sınıfı 3.778 TL, C sınıfında ise 2.228 TL ortalama birim metrekare fiyatına sahip olduğunu ortaya koydu. Bursa’da yaklaşık 350 sıfır konut projesinin yer aldığı Projeland.com’da 250’ye yakın proje aktif satışta.

Bursa, Hurriyetemlak.com yaşa göre kırılım

2018 2019
18-24 9,01% 5,67%
25-34 28,26% 23,82%
35-44 23,01% 22,79%
45-54 18,41% 19,96%
55-64 18,29% 20,51%
65+ 3,02% 7,26%

Bursa, Hurriyetemlak.com cinsiyete göre kırılım

2018 2019
Kadın 50,53% 51,30%
Erkek 49,47% 48,70%

İkinci el konut satışları artıyor

TÜİK, Ekim ayı verilerini göre konut satışlarında İstanbul 24.451 konut satışı ve %17,1 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 13.978 konut satışı ve %9,8 pay ile Ankara, 9.012 konut satışı ve %6,3 pay ile İzmir izledi. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayılarına baktığımızda toplam konut satışları içinde ilk satışın payının %35,1 olduğunu görüyoruz. İlk satışlarda İstanbul 8.988 konut satışı ve %17,9 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 3.683 konut satışı ile Ankara ve 2.967 konut satışı ile İzmir izledi. Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %29,2 artış göstererek 92.629 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 15.463 konut satışı ve %16,7 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %63,2 oldu. Ankara 10.295 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 6.045 konut satışı ile İzmir izledi.

Emlak sektörü 2020’de yükselişe geçecek

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe 2020’de bir hareketlenme olacağını düşündüklerini vurgulayan Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ticari İşlerden Sorumlu Eş Genel Müdür Zeynep Tandoğan, “Bursa, son dönemde emlak piyasasında gerçekleşen hareketleyle dikkat çeken iller arasında önde gelmeyi sürdürüyor. Bu hareketlenmeyi hurriyetemlak.com verileri sayesinde de açıkça görüyoruz” dedi.

2020’de gerek yabancı gerekse de Türk yatırımcılar için emlak sektörünün potansiyel bir yatırım aracı olarak öne çıkacağını düşündüklerini vurgulayan Tandoğan, “Geçtiğimiz yıl piyasalarda sıkça yaşanan kur/faiz dengesindeki değişkenlikler ve konut kredi oranlarının yükselişi emlak sektöründeki alıcıları geçici olarak farklı finansal enstrümanlara yönlendirdi. Ekonominin stabil bir görünüm sergilemesiyle konut satın alabilecek potansiyel yatırımcılar planladıkları yatırımları hayata geçirmeye başladı. 2020’de ekonomik konjonktörün ülkemiz ve piyasalar için daha iyi bir görünüm sergileyeceği düşüncesindeyiz. Ekonomide yaşanacak olumlu gelişmeler paralelinde emlak sektöründeki canlanmanın daha da artacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin konut ihtiyacı ve konut stoğu karşılaştırıldığında sektörün sağlıklı bir ekonomik ortamda hızlı bir şekilde ivme kazanacağını öngörüyoruz” dedi.

 

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -