8 C
Bursa
Cuma, Ekim 30, 2020

AYDIN’DAN BERBERLER İÇİN KANUN TEKLİFİ

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, 21 Mart’tan bu yana iş yerleri kapalı olan ve maddi zorluklarla mücadele eden berberler, kuaförler ve güzellik salonlarının tek seferliğe mahsus olmak üzere meslek odalarına ödemek zorunda oldukları aidatlardan muaf tutulması için kanun teklifi verdi.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, korona virüs önlemleri kapsamında haftalardır kapalı olan meslek gruplarından berberlerin sıkıntılarını dinlemek üzere Bursa Berberler Odası Başkanı Mustafa Ocak ve yönetimini ziyaret etti. Berberlerin 21 Mart’tan bu yana çalışmadıkları için büyük ekonomik zorluklarla mücadele ettiğini ifade eden Başkan Mustafa Ocak, maddi zorlukları aşmak için Erkan Aydın’dan destek istedi. Berberlerin sorunlarını dinleyen Aydın, ziyaretin ardından korona virüsü ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı Genelgesiyle faaliyetleri durdurulan berber, kuaför ve güzellik salonlarının ekonomik sorunlarının azaltılması amacıyla 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi verdi.

Verdiği kanun teklifiyle güzellik salonları, kuaförler ve berberlerin çalışma faaliyetlerinin 21 Mart-11 Mayıs tarihleri arasında durdurulduğuna değinen Aydın, yasak kapmasında yaklaşık 108 bin esnafın büyük bir ekonomik borç altında kaldığını söyledi. Aydın şunları söyledi:

“Söz konusu kesim kira, fatura ve ev giderleri gibi sabit giderleri ödeme konusunda sıkıntı yaşarken diğer yandan çalışanlarını da geçindirmekte de çaresizliğe düştü. Diğer yandan, dükkanlar açıldığında kira ve kredi borçları kendilerini beklemektedir. 11 Mayıs’tan sonra dükkanlarını açacak berberlerin tamamen işletmesini durdurmaması için kanuni kolaylıklar zaruridir. 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu gereğince berber, kuaför ve güzellik salonları ilgili meslek odasına yıllık aidat ödemek zorundadır. Yapılacak kanun değişikliğiyle tek seferliğe mahsus olmak üzere 2020 yılı yılında bu aidatlarından muaf tutulması gerekmektedir.”

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -