8 C
Bursa
Pazartesi, Ekim 19, 2020

Ani, Çıldır, Kemaliye ve Kaz eti

Okumalısın...

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle...

Serhat Şehir Kars’a yapılan Doğu Ekspresi seferleri son yıllarca en fazla ilgi gören turizm hareketi. Buna rağmen TCDD’nin bu seferlerden kar etmediği ve ciddi zarar yaşadığı ifade edildi. Bunun yanında Kars’a gidenler özellikle burada kaz eti yemeyi bir adet haline getirmiş. Ancak esnaf sadece 1 kaz budunu 90TL’ye servis etmekte. Oysa 2,5 kilogramlık yolunmuş bir bütün kazın fiyatı sadece 130 TL. Tren bölgede ki ticareti canlandırırken fahiş fiyatlarında ortaya çıkmasına neden olmuş.

Kış aylarında Turistik Doğu Ekspresi Treninde yer bulmak adeta imkânsız. Turizm acenteleri tarafından tüm vagonların biletleri toptan alınırken vatandaşlar tekil olarak yolculuk yapmak adına bu trene binemiyor. Kars’ta gelenlerin favori yemeği Kaz eti. Ancak burada da titiz davranmak gerekli. Çünkü kazın bir but fiyatı restoranda 90TL. Bunun için iyi araştırma yapılmalı ve uygun fiyatla satış yapan işletmeler tercih edilmeli.

ANİ’NİN ANASINI AĞLATMIŞLAR

Yüzyıllardır birçok uygarlığa ev sahipliği yapan ve birçok savaşa tanıklık eden Ani, bir zamanlar bölgenin önemli bir merkeziydi. “1001 Kilise Şehri” olarak da anılan Ani’de, bugüne kadar 40 kilise, şapel ve anıt mezar tespit edildi.  Kars’a 48 kilometre uzaklıkta, Türkiye-Ermenistan sınırına yakın Arpaçay nehri kenarında bulunan kent, Ermeni Bagratuni hanedanlığı döneminde önemli bir güç ve kültür merkezi olmuştu. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Ani Harabeleri’nin, şimdilerde kalıcı listeye girebilmesi için uğraş veriliyor. Sayısız depreme ve savaşa tanıklık eden kent, 2011’den beri kazı ve restorasyon çalışmaları ile ayağa kaldırılıyor.  Ancak bu çok özel yerde ziyaretçilerin tarihi eserlerin duvarlarına sevgi sözcükleri kazıması tam olarak bir ihanetin belirtisi. Ani Harabelerinde kilise kalıntıları ve diğer tarihi eserlerin üzerini kesici aletlerle kazıyıp isin yazan cahil insanların elini kolunu sallayarak bölgeden uzaklaşması için ayrı bir aymazlık.

VALİ BEY İZİN VERMEMİŞ

Çıldır Gölü çok özel bir yer, hava şartları nedeniyle göl donmuş durumda ve orada Fermani Karataş atların çektiği kızaklarla elinden geldiği kadar yerli ve yabancı turistlere hizmet vermeye çalışıyor. Karataş insanları daha geniş alanda gezdirmek ve hizmet vermek için kar motoru aldığını ancak Vali’nin, “Doğaya zarar verir bunu yasaklıyorum” demesi üzerine eli kolu bağlı vaziyette beklediğini söyledi. Kar motoru sayesinde insanların gölde daha geniş alanda gezmesi ve doğa güzelliklerini görme imkanı bulunmakta.  Karataş çıldır Gölü’nü şöyle anlatıyor:

“İşte görüyorsunuz, hani televizyonda bir reklamda diyordu anlatmaya gerek yok. Burada 45-50 santimetre buz tabakası mevcut. Çıldır Gölü Ocak ayının 1 veya 2’sinde buz tutuyor. Bu durum hava soğuk olduğunda Nisan’a kadar uzar. İklim sıcak olursa Mart ayının 10’una kadar açılır. Biz burada Yılbaşında başladık ve 20 Mart’a kadar devam etmeyi planlıyoruz. İnsanlar burada çok mutlu oluyor bu tabiatı bu hayatı gördükleri zaman. Burada hem biz hem de turistler mutlu oluyor.  Eskiden kızakları araç olarak kullanıyorduk. Doğu Ekspresi Kars’a devam etti turist akını oldu bizde atlı kızaktan para kazanmaya başladık.  500-600 metrelik bir mesafede taşıma yapıyoruz. Şu an Çıldır Gölü’nde 15 çeşit balık var. Burası tatlı su ve temiz hatta içilebilir. Buranın suyundan çay demliyorduk tadı harika oluyordu.”

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Haberler

ÜKİAD Başkanı Mustafa Salkım “Yarı zamanlı çalışma modeli kadınları mutlu ediyor”

AYIN SOHBETİÜlke Kadınlarını İstihdamını Arttırma Derneği (ÜKİAD) Başkanı Mustafa Salkım başlattığı sosyal proje...

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Kent içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının teşvik edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 farklı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı...

Nil Karataş coştukça coşturdu. (video haber)

Nil Karataş Bursa’da adeta rüzgâr gibi esti. AZAD Grup Çırağan Bademli tesislerinde sahneye çıkan şarkıcı hareketli eserlerle hem coşturdu hem de coştu.

Geçmiş olsun Akköy (video haber)

Mudanya ilçesi Akköy Mahallesinde Ziya K.'ya ait 500 metrelik alanda bulunan traktör lastiği deposunda henüz belirlenemeyen bir şekilde yangın çıktı.https://www.youtube.com/watch?v=fQuSUz-ANhk

MHP’Lİ İLKNUR BAKAR: “GÜNAYDIN HAYRİ BAŞKAN GÜNAYDIN” (video haber)

Mudanya’da her meclis toplantısında pazaryeri gündeme geldiğinde ciddi tepkiler gösteren Hayri Türkyılmaz yapılan Ekim ayı oturumunda yaptığı açıklama ile dikkat çekti.
- Advertisement -

Benzer Haberler

- Advertisement -